Stránka polície zdieľala falošný citát Stalina

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR zdieľala vymyslený citát sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Navyše v príspevku, v ktorom chcela poukázať na vymyslené citáty.

324112264_726885639066474_1447495531486914089_n Foto: Facebook

Polícia týmto spôsobom zakopla vo štvrtkovom príspevku, v ktorom sa takzvaných hoaxerov pýtala, prečo namiesto vymyslených citátov slávnych ľudí o blahobyte v socializme nezdieľajú citáty, ktoré kľúčoví protagonisti tohto režimu skutočne povedali.

Za príklad tejto druhej kategórie dala údajné vyjadrenie Stalina, ktoré umiestnila na jeho fotografiu potretú krvou.

„Myšlienky sú mocnejšie ako zbrane. Našim nepriateľom nedovolíme mať zbrane, prečo by sme im mali dovoliť mať myšlienky?“vraj povedal Stalin podľa stránky mužov zákona.

Tento citát však diktátor podľa dostupných informácií nikdy nevyslovil, hoci sa mu často pripisuje. Podľa stránky Wikiquote, ktorá sa citátmi zaoberá, neexistuje jediný zdroj, ktorý by to potvrdzoval.

„Najstarším zdrojom mimo blogosféry, ktorý pripisuje citát Stalinovi, je kniha Citáty pre verejných rečníkov: Historická, literárna a politická antológia (2001), s. 121, od bývalého amerického senátora Roberta Torricelliho; neuvádza však zdroj citácie,“ vysvetľuje Wikiquote.

Inými slovami, prvý údajný zdroj citátu pochádza z obdobia takmer 50 rokov po smrti tohto sovietskeho diktátora gruzínskeho pôvodu. Stalin zomrel v roku v roku 1953.

Foto: Archív

Neexistujúca kauzalita

Nie je to pritom prvýkrát, čo polícia sama dezinformuje. Štandard v minulosti uverejnil text opisujúci situáciu, keď naši muži zákona nasilu hľadali neexistujúcu súvislosť medzi úrovňou vakcinácie vo Švédsku a povinnosťou nosiť rúška.

Vláda tejto škandinávskej krajiny totiž za celú existenciu pandémie občanom nikdy nenariadila povinné prekrytie tváre. Ani pred očkovaním, ani počas očkovania a ani po preočkovaní značnej väčšiny populácie.

Zmanipulovaný prieskum

Za zmienku stojí aj políciou zdieľaný prieskum ukrajinskej organizácie Active Group, ktorý predstavila ostentatívnym červeným titulkom v znení „39,6 percenta Rusov si želá vojnu na Slovensku“.

Išlo pritom o očividnú manipuláciu, keďže prieskum sa jednak nepýtal konkrétne na Slovensko (ale na napadnutie jedného z bývalých štátov Varšavskej zmluvy, ktorých je až šesť) a po druhé, z úplne všetkých účastníkov prieskumu si napadnutie jedného zo štátov Varšavskej zmluvy (Bulharsko, vtedajšie Československo, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko) prialo „len“ 25,5 percenta ľudí, nie 39,6 percenta.

Polícia SR (v tomto prípade nie jej podstránka Hoaxy a podvody) príspevok neskôr zmazala bez toho, aby sa občanom ospravedlnila a uviedla problematiku na pravú mieru.

https://standard.sk/260863/policia-sr-nacisto-osprostela-sprava-sa-ako-urad-vojnovej-propagandy/

Slovenské zdravotníctvo je v problémoch a výpovede lekárov naprieč Slovenskom ich ešte umocňujú. Memorandum o vzájomnej spolupráci, ktoré podpísali riaditelia dvoch najväčších fakultných nemocníc v Nitrianskom kraji, je akýmsi svetielkom nádeje pre pacientov, že o…
Prejsť na článok
Nadchádzajúca jar má priniesť novinku v podobe štátnych dlhopisov pre občanov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity uzavrela dohodu s piatimi bankami pôsobiacimi na Slovensku, ktoré ich budú predávať.
Prejsť na článok
BIVIO poskytuje pracovné príležitosti pre ľudí so zdravotným postihnutím a ponúka im priestor na získavanie pracovných skúseností priamo v hotelovom prostredí. Sociálny podnik prevádzkuje tri rôzne prevádzky: hotel, reštauráciu a práčovňu. V súčasnosti zamestnávajú viac…
Prejsť na článok