Pápež biskupom: Nemôžeme zostať nečinní voči nespravodlivosti a násiliu

Pápež František je od piatkového popoludnia v Južnom Sudáne. V sobotu odtiaľ vystríhal katolíkov na celom svete, aby neostávali nečinní zoči-voči bolesti spôsobenej nespravodlivosťou a násilím. Varoval pred strachom zo straty privilégií a pohodlia.

Pápež František (vľavo) sa rozpráva s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom (vpravo) počas privítania po jeho prílete na letisko v Jube 3. februára 2023. Pápež František pricestoval v piatok na trojdňovú návštevu Južného Sudánu, aby podporil mier a zmierenie v tejto najmladšej krajine sveta. Južný Sudán trápia pozostatky občianskej vojny a extrémna chudoba. Správu priniesla tlačová agentúra AFP. Pápeža privítalo po pristátí jeho lietadla na letisku v hlavnom meste Džuba množstvo vysokopostavených predstaviteľov vrátane prezidenta Južného Sudánu Salvu Kiira. Návrat do Vatikánu je naplánovaný na nedeľu. Foto: TASR/AP Pápež František (vľavo) sa rozpráva s prezidentom Južného Sudánu Salvom Kiirom (vpravo) počas privítania po jeho prílete na letisko v Jube 3. februára 2023. Pápež František pricestoval v piatok na trojdňovú návštevu Južného Sudánu, aby podporil mier a zmierenie v tejto najmladšej krajine sveta. Južný Sudán trápia pozostatky občianskej vojny a extrémna chudoba. Správu priniesla tlačová agentúra AFP. Pápeža privítalo po pristátí jeho lietadla na letisku v hlavnom meste Džuba množstvo vysokopostavených predstaviteľov vrátane prezidenta Južného Sudánu Salvu Kiira. Návrat do Vatikánu je naplánovaný na nedeľu. Foto: TASR/AP

Ľudí vyzval, aby „vstúpili doprostred utrpenia a vzlyku“ iných, pričom dodal, že povinnosťou cirkvi je „zašpiniť si ruky“ pre dobro blížnych.

Južný Sudán je bohatý na ropu a iné prírodné suroviny, ale už roky v ňom prebieha občianska vojna a je tiež jednou z najchudobnejších krajín na svete. Z Južného Sudánu za ostatné roky ušli dva milióny ľudí a ďalšie dva milióny osôb museli opustiť svoje domovy v rámci krajiny.

Zároveň s Františkom je v Južnom Sudáne aj anglikánsky biskup z Canterbury Justin Welby a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi Iain Greenshields. Ich spoločne deklarovaným cieľom je pritiahnuť pozornosť sveta k problémom Južného Sudánu a povzbudiť miestnych predstaviteľov, aby dodržiavali mierovú dohodu z roku 2018, ktorá mala ukončiť občiansku vojnu. Tá vypukla po tom, čo sa prevažne kresťanský Južný Sudán v roku 2011 osamostatnil od prevažne moslimského Sudánu.

Biskupom v Južnom Sudáne pápež povedal, aby pozdvihli svoj hlas proti nespravodlivosti a zneužívaniu moci, pretože tam, kde dochádza k porušovaniu ľudských práv, tam „urážajú Krista“.

Pápež v Afrike najprv navštívil Konžskú demokratickú republiku, kde bol od utorka a v piatok sa odtiaľ presunul do Južného Sudánu.

Varoval pred pokušením „nechať veci bez povšimnutia pre strach zo straty privilégií a pohodlia“. Vyzdvihol pritom kňazov a misionárov, ktorí za evanjelium a svoju blízkosť miestnym ľuďom zaplatili životom.


Verejné vyjadrenia bývalej ministerky spravodlivosti a verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej na tému právoplatného odsúdenia Andreja Kisku prekvapili jej neznalosťou základov práva. Viac v článku.
Prejsť na článok