Odborná komisia na ministerstve zdravotníctva tesnou väčšinou schválila štandardný liečebno-diagnostický postup, ktorý umožňuje zmenu pohlavia aj bez nutnosti podstúpenia chirurgického zákroku. Dokument bol pretlačený, hoci viacerí aktéri o ňom mali vážne pochybnosti.
V piatok 3. februára odobrila Komisia pre schvaľovanie štandardov liečebných postupov Štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Za dokument podľa informácií Štandardu hlasovalo dvanásť členov komisie. Desať ďalších bolo proti alebo sa zdržalo.
Ide o pomerne neštandardnú situáciu, pretože podobné dokumenty sa väčšinou schvaľujú širokým konsenzom.
Tento dokument by umožnil úradnú zmenu pohlavia aj bez nutnosti podstúpenia chirurgického zákroku. V dôsledku toho by mohli muži rodiť, vstupovať do ženských šatní či toaliet alebo byť umiestňovaní do ženských väzníc. Hoci ide o veľmi závažný zásah do spoločnosti, dokument schválili na ministerstve zdravotníctva v tichosti a bez širokej celospoločenskej diskusie.
Prijatý dokument je navyše veľmi vágny.
Aj keď ide o diagnostický postup, jasne sa v ňom neuvádza, ako má lekár stanoviť diagnózu transsexualita. Taktiež nikde nestanovuje, koľko sedení u lekára treba na to, aby od neho pacient získal potvrdenie potrebné na zmenu pohlavia. Neuvádza ani, ako dlho majú trvať jednotlivé fázy liečby. Práve na tieto a mnohé ďalšie nedostatky mali upozorňovať aj odborníci, ktorí pri hlasovaní dokument nepodporili.
Proti prijatiu dokumentu sa nedávno v otvorenom liste vyjadrilo aj viac ako štyristo zdravotníckych pracovníkov, z toho 84 psychiatrov, psychológov a psychoterapeutov. Tí vyzývali premiéra a ministra zdravotníctva, aby dokument „neschválili, ale túto tému najprv otvorili celospoločenskej a odbornej diskusii“.
Podľa našich informácií ministerstvo zdravotníctva pri tvorbe dokumentu obišlo aj ďalšie rezorty, ktorých by sa zmeny dotkli. V minulosti nám to potvrdili napríklad ministerstvá školstva a spravodlivosti.
Na to, aby dokument vstúpil do platnosti, ho musí ešte podpísať minister Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Ak by tak urobil, konal by v rozpore s doterajšími koaličnými dohodami.
Kritike čelil minister už v minulosti
Vyhlášku umožňujúcu úradnú zmenu pohlavia bez nutnosti podstúpenia chirurgickej tranzície vydalo ministerstvo ešte koncom apríla. Vtedy čelil minister ostrej kritike širokej verejnosti, dvadsiatke poslancov OĽaNO, časti ministrov a tiež premiéra Hegera, ktorý ho mal vyzvať, aby vyhlášku okamžite stiahol.
Lengvarský však dokument nestiahol, len pozastavil jeho účinnosť. „Platnosť dokumentu bude pozastavená dovtedy, kým sa nevydá štandardný diagnosticko-terapeutický postup,“ oznámilo v máji ministerstvo zdravotníctva.
Spomínaný štandardný diagnosticko-terapeutický postup schválila odborná komisia minulý piatok.
KDH, Záborská, aj Matovič sú proti
Kresťansko-demokratické hnutie v pondelok vyzvalo Lengvarského, aby dokument nepodpísal. „Nespochybňujeme, že ľudia s poruchami pohlavnej identity majú mať zabezpečenú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a odborné psychologické sprevádzanie. Zároveň je však nevyhnutné poskytnúť ochranu aj tým, ktorí sa oprávnene cítia byť ohrození. Ide najmä o ženy, ktoré budú stáť pred úplne novými chúlostivými situáciami, kde už nebude možné jasné odlíšenie pohlavia (napríklad ubytovanie, sociálne zariadenia či šatne na športoviskách),“ píše sa v stanovisku KDH.
Podobne sa vyjadrila aj Anna Záborská z Kresťanskej únie. Tá uvádza, že „odborné medicínske postupy musia byť založené na vedeckých dôkazoch a hľadaní odborného konsenzu. Komisia MZ SR pre odborné štandardné postupy takýto konsenzus v prípade návrhu pre transsexualizmus nedosiahla. Aj na základe tohto som požiadala ministra Lengvarského, aby tento dokument nepodpísal.“
K téme sa nedávno jasne vyhranil aj šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý sa pre Štandard uviedol: „Nikdy nebudem súhlasiť so zvrátenosťami, keď by sa plne funkčný muž hral na ženu v ženskej väznici.“
Celé znenie štandardného postupu je možné nájsť tu.