Na to, že prvý príspevok slávneho, už staručkého novinára Seymoura Hersha (85) vyšiel na Substacku, vzbudil veľkú pozornosť. Výslovne ho dementovali CIA aj Biely dom. Referovalo o ňom množstvo zabehnutých médií, hoci Hershovu tézu, že plynovod Nord Stream I a II vlani na jeseň zničili Spojené štáty s pomocou Nórska, často formulovali tak, že Hersh nešťastne pomáha ruskej propagande. Napríklad ČTK zvolila nasledujúci titulok: „V Moskve rezonuje článok, ktorý viní Spojené štáty zo sabotáže Nord Streamu.“
Pre tých, ktorí sa s Hershovým nálezom, prípadne špekuláciou ešte nezoznámili, nasledujú hlavné body: v decembri 2019 Bidenova administratíva vo svetle zistenia, že Vladimír Putin skutočne plánuje vpád na Ukrajinu, začala premýšľať, čo podniknúť na oslabenie Ruska. Ešte pred začiatkom invázie padlo rozhodnutie zničiť plynovod z Ruska do Nemecka na dne Baltského mora.
Prezident Joe Biden vlani začiatkom februára síce plán takmer prezradil, keď na tlačovke s nešťastníkom nemeckým kancelárom Olafom Scholzom vyhlásil, že pre prípad ruskej invázie má Amerika spôsoby, ako Nord Stream „ukončiť“. To opatrnejšiu časť insiderov vo Washingtone viedlo k pokusu celú akciu odvolať. Nakoniec však prezidentova indiskrécia viedla len k tomu, že plán bol v úradníckej terminológii trochu degradovaný, aby odpadla povinnosť o akcii upovedomiť príslušné miesta v parlamente. Vec si vyžadovala najprísnejšie utajenie.
Už v marci potom boli americkí špecialisti v Nórsku. Ich náprotivky z nórskeho vojenského námorníctva americkým spojencom poradili, kam umiestniť nálože – pri dánskom ostrove Bornholm. Sľúbili aj technickú súčinnosť. Ako vývozca plynu bolo Nórsko voči Rusku v pozícii priameho konkurenta.