Matovič ešte nedávno hlásal, že je z Káčera a Hirmana nadšený. Dnes sa tvári, akoby sa zjavili ako piata kolóna

Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Poslanec Igor Matovič žiadal tento týždeň prezidentku aby „stiahla“ šéfa slovenskej diplomacie Rastislava Káčera, lebo podľa jeho slov nechráni slovenské záujmy. Pred mesiacom podobne tvrdo kritizoval ministra hospodárstva Karla Hirmana. Pred štyrmi mesiacmi sa pritom ich nomináciou nadšene chválil.

Slovenskom už niekoľko dní rezonuje politický spor, ktorý spustilo vyjadrenie dočasne povereného ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera o možných územných nárokoch Maďarska na Slovensku.

"Keby bol býval Vladimir Putin úspešnejší a dnes ho máme na východných hraniciach, myslím si, že takýmto nárokom by sme už dnes priamo čelili, bohužiaľ," odpovedal Káčer v utorkovej relácii TV Markíza Na telo plus na otázku, či v najbližších rokoch hrozí, že sa Maďarsko dopracuje k územným nárokom na Slovensko.

Z „kariérneho diplomata“ až k záujmom „iných mocností“

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí si v stredu predvolalo veľvyslanca SR v Budapešti, aby Káčerove vyjadrenia vysvetlil. Na tejto úrovni sa mohla nepríjemná udalosť vybaviť, nebyť dvojice OĽaNO poslancov Igora Matoviča a Györgya Gyimesiho. Tí žiadali, aby sa Káčer ospravedlnil a vyzvali prezidentku, aby ho odvolala.

Podľa Matoviča nie je hodný byť naďalej ministrom, pretože nechráni záujmy SR, ale „iných mocností“, ktorým podľa jeho slov vyhovuje, aby sa Maďari a Slováci nenávideli tak ako v 90. rokoch.

Prezidentku požiadal, aby šéfa diplomacie stiahla, ale tá mu odkázala, že to považuje za súčasť predvolebnej kampane a poverenie môže Káčerovi odobrať na návrh premiéra. Dočasne poverený premiér Eduard Heger len skonštatoval, že slovné prestrelky si „vedia vyrokovať za zatvorenými dverami“.

Podobne o Hirmanovi

(viac…)
Peter Števkov

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]