Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda tvrdí, že NAKA a špeciálna prokuratúra pri veľkých kauzách robia vážne chyby, chýbajú im dôkazy, zužujú sa na sporné výpovede tzv. kajúcnikov, čo môže viesť k tomu, že trestné konania sa budú často končiť fiaskom. Pohoria na súdoch. Vyšetrovateľom odporúča, aby sa zamerali aj na účtovné a majetkové dôkazy. Návrh Márie Kolíkovej na trestanie šírenia a zdieľania obsahu, ktorý sa označí za dezinformačný, je podľa neho totalitárny a smeroval by k policajnému štátu.
Po voľbách 2020 sa na Slovensku rozbehol rozsiahly boj proti korupcii a zločinu v radoch oligarchov a politikov, desiatky ľudí skončili s obvineniami alebo vo väzbe. Myslíte si, že NAKA a špeciálna prokuratúra smerujú pri veľkých kauzách k úspechu na súdoch a potrestaniu zločincov, alebo hrozí skôr fiasko a séria oslobodzovania obvinených?
Po tých troch rokoch sa obávam, že vyšetrovateľom NAKA a špeciálnej prokuratúre hrozí skôr veľké fiasko v rámci riešenia týchto politických káuz. A to z toho dôvodu, že popri prípadoch, ktoré sú preukázateľne trestné, sú tu aj mediálne a politicky živené kauzy, ktoré až také jednoznačné nie sú alebo pri ktorých neexistujú dôkazy. Máme tu dokonca aj kauzy, pri ktorých má človek znalý trestného práva pochybnosť, či je skutok správne kvalifikovaný ako trestný čin.