Stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR šírila aj iný vymyslený citát Stalina

Policajná stránka venovaná hoaxom a podvodom zdieľala ďalší falošný citát diktátora Josifa Stalina. Muž, ktorý si ho vymyslel v jednej zo svojich kníh, veci na pravú mieru uviedol už v 90. rokoch minulého storočia.

post Foto: Archív

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR zdieľala koncom minulého mesiaca aj druhý falošný citát sovietskeho diktátora Josifa Stalina. Štandard na to upozornili viacerí čitatelia.

„Smrťou končí každý problém. Žiadny človek, žiadny problém,“ mal podľa mužov zákona povedať Stalin na bližšie nešpecifikovanom mieste a v bližšie neurčenom čase.

Príspevok je taktiež súčasťou rubriky, v ktorej sa muži zákona sympatizantov Ruska a socializmu pýtajú, prečo namiesto vymyslených citátov slávnych osôb radšej nezdieľajú skutočné myšlienky protagonistov minulého režimu.

Foto: Archív

Ani tento citát však diktátor gruzínskeho pôvodu podľa dostupných zdrojov nikdy nevyslovil, hoci sa mu na internete v rôznych obdobách často pripisuje.

Reálne nereálny citát

Myšlienka v tomto znení podľa portálu Wikiquote pochádza z antistalinistickej knihy Deti Arbatu (1987) z pera slávneho sovietskeho autora narodeného na Ukrajine Anatolija Rybakova.

Rovnaký pôvod dezinformácie dokladujú aj iné známe internetové zdroje či overovatelia faktov z rôznych kútov sveta, napríklad Factcheck z Kirgizstanu či projekt Provereno.Media, ktorý kontroluje pravdivosť informácií v ruštine.

„Nebolo možné nájsť žiadne listinné dôkazy. Toto slovné spojenie sa nezmieňuje ani v jednom diele samotného vodcu, ani v spomienkach jeho spolubojovníkov, ľudí, ktorí mali možnosť komunikovať so Stalinom,“ napísal Factcheck.

„Aj zbežné hľadanie tohto slovného spojenia v prameňoch sovietskej éry však prinesie zvedavému čitateľovi skôr mizivé výsledky. V publikáciách dostupných online pred rokom 1988 jednoducho neexistuje,“ konštatuje zas Provereno.Media.

Rybakov v roku 1997 v jednom z rozhovorov vloženie citátu do úst Stalinovi ospravedlňoval aj týmito slovami: „Možno to od niekoho počul, možno na to prišiel sám. No a čo? […] Taký bol stalinský princíp. Len som to zhrnul. Je to právo umelca.“

Štandard pred niekoľkými dňami informoval, že aj iný citát Stalina, ktorý stránka zdieľala v rámci rovnakej rubriky, je falošný. Muži zákona neskôr príspevok pozmenili do bizarnej podoby, neospravedlnili sa a vymazali komentáre, v ktorých ich používatelia na preklep upozornili. Napokon obmedzili možnosť ďalšieho komentovania.

https://standard.sk/316158/policia-sirila-falosny-citat-stalina-neospravedlnila-sa-a-jej-oprava-vyzera-ako-zly-vtip/

Kto bol Rybakov?

Anatolij Rybakov sa narodil v ukrajinskom Černigove v židovskej rodine. V roku 1934 bol ako študent vysokej školy zatknutý NKVD a poslaný na tri roky do vyhnanstva na Sibír. Počas druhej svetovej vojny bol veliteľom tanku, s ktorým prišiel až do Berlína. Po jej skončení písal aj o protifašistickom odboji.

Bol nositeľom mnohých významných literárnych cien, nikdy však nezískal Nobelovu cenu za literatúru. Jeho knihy vyšli vo viac ako 50 krajinách a publikovali ich v celkovom náklade presahujúcom 20 miliónov kusov.


Nadchádzajúca jar má priniesť novinku v podobe štátnych dlhopisov pre občanov. Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity uzavrela dohodu s piatimi bankami pôsobiacimi na Slovensku, ktoré ich budú predávať.
Prejsť na článok
BIVIO poskytuje pracovné príležitosti pre ľudí so zdravotným postihnutím a ponúka im priestor na získavanie pracovných skúseností priamo v hotelovom prostredí. Sociálny podnik prevádzkuje tri rôzne prevádzky: hotel, reštauráciu a práčovňu. V súčasnosti zamestnávajú viac…
Prejsť na článok