Vojna na Ukrajine zničila stovky náboženských miest. Rusi nazývali evanjelikálov americkými špiónmi, ktorých treba pochovať zaživa

Ukrajinský vojak si fotí zničený kostol v pätnásty deň ruskej invázie na Ukrajine vo štvrtok 10. marca 2022 v Mariupole. Foto: TASR/AP

Ruská invázia na Ukrajinu sa nevyhla ani náboženským objektom. Najmenej 494 cirkevných budov, teologických inštitúcií a posvätných miest bolo počas bojov úplne zničených či poškodených – alebo ich vydrancovali ruskí vojaci. Vyplýva to z aktualizovaných údajov, ktoré prezentoval Inštitút pre náboženskú slobodu (IRF) so sídlom v Kyjeve.

Najviac kostolov, mešít a synagóg bolo zničených v Doneckej oblasti (najmenej 120) a Luhanskej oblasti (viac ako 70). Rozsah skazy je obrovský v Kyjevskej oblasti (70), kde pri obrane metropoly zúrili ťažké boje, ale aj v Charkovskej oblasti, kde bolo zničených viac ako 50 náboženských budov. Terčom ruských náletov vrátane útokov iránskymi dronmi boli takmer všetky oblasti Ukrajiny a trvajú dodnes, konštatoval inštitút.

https://twitter.com/Oikoumene/status/1628316476552753154
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]