Ukrajinská armáda môže Podnestersko vyriešiť do troch dní, tvrdí Zelenského exporadca Arestovyč

Podnesterskí vojaci. Foto: Profimedia

Situácia okolo moldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko je čoraz napätejšia. Ozval sa aj bývalý poradca ukrajinského prezidenta Alexij Arestovyč. Je presvedčený, že ukrajinská armáda vyrieši tento problém „do troch dní“. Moskva pritom tvrdí, že obsadenie Podnesterska má Ukrajina v pláne. Moldavská vláda to však označila za dezinformáciu.

Arestovyč v rozhovore s ruským aktivistom pre ľudské práva Markom Fejginom zdôraznil, že Kyjev môže pomôcť Moldavsku „vyčistiť“ Podnestersko od Rusov vojenskými prostriedkami aj bez toho, aby musel čakať na víťazstvo na súčasnom ukrajinskom fronte.

https://www.youtube.com/watch?v=SbQymxUKkAc&t=1801s&ab_channel=%D0%A4%D0%95%D0%99%D0%93%D0%98%D0%9DLIVE

Stačí požiadať

„Moldavsko je suverénny štát a samo sa rozhodne, koho požiada o pomoc. Pomôcť môžeme len vtedy, ak sa tak rozhodnú moldavské orgány. Máme možnosť. Dá sa to vyriešiť do troch dní,“ myslí si Arestovič.

Podľa neho sú to Rusi, kto chce destabilizovať situáciu. „A hovoria to aj prezidenti. Prezident Biden vo Varšave povedal, že naša podpora územnej celistvosti, suverenity a bezpečnosti Moldavska je bezpodmienečná. Prečo to povedal? Lebo tam (do Varšavy) letela (moldavská prezidentka) Maia Sanduová. A priletela nie náhodou, ale preto, že sa o týchto veciach diskutovalo. To znamená, že toto sú vyhlásenia prvých osôb Moldavska a Spojených štátov,“ vysvetlil Arestovič.

(viac…)
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]