Rusi obsadili severnú štvrť Bachmutu a snažia sa obkľúčiť mesto. Podľa Ukrajincov používajú novú taktiku

Ukrajinskí vojaci pri Bachmute. Foto: Profimedia

Viaceré zdroje informujú, že ruské sily obsadili štvrť Stupky v severnej časti ukrajinského mesta Bachmut. Ukrajinské velenie priznalo „napätú situáciu“ s tým, že Rusi nasadili v okolí mesta najvycvičenejšie útočné oddiely žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Medzitým analytici študujú útočný manuál, ktorý vraj Ukrajinci ukoristili Rusom.

O dobytí štvrte Stupky informoval v utorok šéf samozvanej Doneckej ľudovej republiky Denis Pušilin. „Ak vezmeme do úvahy fakt, že sa bojuje o každý dom, tak je to v tejto fáze, samozrejme, naozaj vážny úspech,“ zdôraznil.

Kruh sa uzavrie

Jeho poradca vojensko-politický expert Jan Gagin pre agentúru TASS uviedol, že ruské sily prerušili zásobovanie ukrajinskej skupiny v Bachmute a že všetky cesty majú pod kontrolou. Upozornil, že kruh okolo mesta sa čoskoro uzavrie. Ukrajina tak podľa tohto experta už v skutočnosti stratila dôležitý logistický uzol, tisíce vojakov a žoldnierov a veľké množstvo vojenskej techniky.

Nemecký novinár Julian Röpcke poskytol „vizuálny dôkaz“, že Stupky padli do rúk ruských inváznych síl.

https://twitter.com/JulianRoepcke/status/1630462770213781505
(viac…)
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]