Ešte stále je výhodné žiť na dlh. Úrokové sadzby sú totiž nižšie ako inflácia

Ilustračné foto: Pexels.com

Nie, inflácia stále nie je a dlho nebude mŕtva téma. Inflácia je téma živá až-až. Podľa čerstvých správ spotrebiteľská inflácia vo februári v eurozóne medziročne vzrástla o 8,5 percenta. Predpokladal sa rast „len“ o 8,3 percenta. Pokiaľ v tom naozaj chcete nájsť aspoň kúsoček dobrej správy, vedzte, že v januári medzimesačný rast predstavoval 8,6 percenta, takže ide o kozmetické spomalenie tempa inflácie.

Možno ale podstatnejší je vývoj takzvanej jadrovej inflácie. Tá je totiž očistená o sezónne vplyvy, vplyv zmien regulovaných cien, vplyv daňových úprav a iné administratívne opatrenia. Oveľa lepšie teda ukazuje na skutočné spontánne pochody v ekonomike s vylúčením vplyvu štátnych rozhodnutí.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]