Väčšina ľudí v nezápadných krajinách vníma Rusko pozitívne. Má to päť racionálnych dôvodov, píše analytik

Indický premiér Narendra Modi a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Profimedia

Zistenie, že väčšina sveta má pozitívny vzťah k Rusku, síce nahnevalo mnohých na Západe, ale niektorí sa odhodlali pozrieť aj na príčiny. A tie sú pomerne hlboké. Analytik Krishen Mehta ponúka päť dôvodov, prečo globálny Juh nestojí na strane Západu.

V októbri 2022, približne osem mesiacov po začiatku vojny na Ukrajine, Cambridgeská univerzita v Spojenom kráľovstve harmonizovala prieskumy, v ktorých obyvatelia 137 krajín povedali svoje názory na Západ, Rusko a Čínu.

Z prieskumov vyplýva, že zo 6,3 miliardy ľudí, ktorí nežijú na Západe, 66 percent vníma Rusko pozitívne a 70 percent zas Čínu. Pozitívny vzťah k Rusku vyjadrilo 75 percent respondentov v južnej Ázii, 68 percent vo frankofónnej Afrike a 62 percent v juhovýchodnej Ázii. Verejná mienka o Rusku zostáva pozitívna aj v Saudskej Arábii, Malajzii, Indii, Pakistane a Vietname.

Podľa Mehtu sú zistenia v tejto kombinovanej štúdii dostatočne robustné na to, aby si vyžadovali vážnu pozornosť.

(viac…)
Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]