New York Times: Takto vyzerá vojna zblízka. Reportáž z miesta, ktoré Ukrajinci volajú pozícia nula

Ukrajinský vojak Bogdan strieľa granátometom smerom k ruským silám zo zákopu v oblasti Marinka na východe Ukrajiny. Foto: Tyler Hicks/New York Times

Je to kus spálenej zeme na východe Ukrajiny, volajú to "pozícia nula" - čiže samotný front, ruskí vojaci sú tu tak blízko, že ich možno vidieť. V bahne a špine je veľa spôsobov ako zabiť a byť zabitý. Prinášame exkluzívnu reportáž New York Times priamo z miesta frontu.

Ruské sily boli tak blízko, že Bogdan, ukrajinský vojak zo 79. výsadkovej brigády, ich videl kopať.

Na tomto opustenom úseku spálenej zeme na východe Ukrajiny treba kopať, ak sa chcú vyhnúť smrti. Bogdan chce, aby Rusi zomreli. A tak zdvihol ramenný granátomet, vykukol cez vrecia s pieskom pripevnené na okraji svojho zákopu a vystrelil. Kopanie ustalo. O chvíľu neskôr ruskí vojaci spustili salvu z automatických zbraní. Potom všetko utíchlo.

Krytie pred prichádzajúcim ruským bombardovaním. Brodenie blatom a vodou v zákopoch v okolí Marinky. Foto: Tyler Hicks/New York Times

"Utíšili sme ich," povedal Bogdan s uspokojením, keď sa dostal do bunkra hlbšie pod zemou. "Potrebujem si len dať kávu."

Taký je život na pozícii, ktorú ukrajinská armáda nazýva líniou nula – najvzdialenejší okraj frontovej línie –, pričom Rusi sú od nej vzdialení menej ako 300 metrov.

(viac…)
Marc Santora

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]