Fauci si objednal štúdiu, ktorá potláčala teóriu, že koronavírus unikol z čínskeho laboratória. Dokazujú to e-maily vedcov

Hlavný infektológ USA Anthony Fauci si mal vo februári 2020 objednať vedecký dokument, ktorý vyvracia teóriu, že koronavírus unikol z laboratória. O niekoľko týždňov neskôr štúdiu zverejnil na tlačovej konferencii v Bielom dome.

profimedia-0743565972 Anthony Fauci. Foto: Profimedia

Americký Podvýbor zaoberajúci sa koronavírusovou pandémiou tvrdí, že bývalý hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci „dal podnet“ na vypracovanie dokumentu, ktorý by „vyvrátil“ teóriu, že SARS-CoV-2 unikol z laboratória.

O čo ide?

Dňa 1. februára 2020 zvolali podľa vyšetrovania výboru vedci Anthony Fauci, Francis Collins a najmenej jedenásť ďalších odborníkov konferenčný hovor. Mali prediskutovať koronavírus, ktorý sa v tom čase z Číny šíril do celého sveta. Počas hovoru padli z úst niektorých prítomných názory, že koronavírus mohol uniknúť z laboratória v čínskom Wu-chane a navyše mohol byť zámerne geneticky manipulovaný.

Zdá sa však, že názorová pluralita nebola v záujme Fauciho. O tri dni neskôr štyria účastníci konferenčného hovoru napísali vedecký článok o pôvode SARS-CoV-2 a poslali návrh hlavnému americkému infektológovi na úpravu a schválenie.

Po Fauciho editorskom zásahu ho vedec Kristian Andersen 12. februára poslal na publikovanie do odborného lekárskeho časopisu Nature Medicine. Vedecký inštitút Scripps Research poslal v Andersenovom mene list, že vedec objektívne skúmal pôvod covidu a Fauci neovplyvnil jeho prácu.

Americkí kongresmani však publikovali e-mail, ktorý dokazuje presný opak. Andersen v ňom priznáva, že bývalý zdravotnícky poradca ho „vyzval“, aby napísal článok s cieľom „vyvrátiť“ teóriu úniku z laboratória. Napríklad v e-maile z 8. februára 2020 Andersen píše: „Naša hlavná práca za posledných pár týždňov bola zameraná na pokus vyvrátiť akýkoľvek typ laboratórnej teórie.“

Nestačilo to

Bývalý šéf Národného ústavu zdravia (NIH) Francis Collins však zastával názor, že napísať odborný článok nestačí a verejnosti ho treba výraznejšie podsunúť.

„Dňa 16. apríla 2020, niečo viac ako dva mesiace po pôvodnom konferenčnom hovore, Collins poslal Faucimu e-mail, v ktorom vyjadril zdesenie nad tým, že článok – ktorý videli pred zverejnením a mali možnosť ho upraviť – neskoncoval s hypotézou úniku z laboratória a pýta sa, či NIH môže urobiť viac, aby ,potlačil‘ túto teóriu,“ píšu kongresmani v správe.

Hneď na druhý deň po Collinsovej výzve, aby verejnosti väčšmi prezentovali neprijateľnosť takej teórie, Fauci na tlačovej konferencii vedľa vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa citoval práve tento dokument ako dôkaz, že myšlienka úniku z laboratória je nepravdepodobná. Nepriznal sa však, že si ju objednal, dodáva Daily Mail.

Najväčšie médiá potom začali podobné tvrdenia spochybňovať, a keď vyplávali na povrch nové dôkazy, snažili sa túto cenzúru zakryť.

https://standard.sk/81468/unik-koronavirusu-z-laboratoria-hoax-zrazu-nie-vyznavaci-zarucenej-pravdy-mazu-titulky/

Umelý pôvod koronavírusu sa skloňuje čoraz častejšie

Aj americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) usudzuje, že pandémiu koronavírusu „s najväčšou pravdepodobnosťou“ spôsobil únik z laboratória v čínskom meste Wu-chan. Uviedol to začiatkom marca v rozhovore pre americkú televíziu Fox News riaditeľ tohto amerického vyšetrovacieho orgánu Christopher Wray.

„FBI už nejaký čas usudzuje, že za vznikom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou možný laboratórny incident vo Wu-chane,“ uviedol Wray. FBI sa podľa neho domnieva, že celosvetovú pandémiu, „ktorá zabila milióny Američanov“, spôsobil „možný únik z laboratória kontrolovaného čínskou vládou“. Dodal však, že v tejto súvislosti stále prebieha vyšetrovanie, a v súčasnosti tak nemôže poskytnúť „celý rad bližších informácií, ktoré sú tajné“.

Šéf FBI zároveň obvinil Čínu, že „robí všetko, čo je v jej silách, aby prekazila a zahmlila“ snahy Spojených štátov a iných krajín, ktoré chcú zistiť viac o pôvode pandémie koronavírusu.

Denník Wall Street Journal zas informoval, že aj americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémiu choroby COVID-19 mohol spôsobiť únik vírusu z laboratória v Číne.

Peking tieto tvrdenia poprel, pričom hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning uviedla, že vyšetrovanie pôvodu koronavírusu by malo byť vedeckou záležitosťou a nemalo by sa „politizovať“.

CIA ešte nevydala definitívne stanovisko.

(est)