Šipoš z OĽaNO o Hegerových Demokratoch: Zatiaľ to zrejme väčší výtlak mať nebude

Michal Šipoš. Foto: Matúš Zajac

Mrzí ma cesta Eduarda Hegera s Miroslavom Kollárom, ktorý už povalil niekoľko strán a jednu rozbil predtým, než stihla vzniknúť. Rastislava Káčera či Karla Hirmana nepovažujem za silných politikov. Relevanciu môže mať Eduard Heger a Jaroslav Naď. Hirman ani Káčer by bez Matoviča neboli ministrami, hovorí predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Odchod Eduarda Hegera z OĽaNO do jeho novej strany Demokrati zrejme nebol taký kontrolovaný rozpad, ako sa pôvodne plánovalo.

Nenazval by som to rozpad, ale skôr vyslanie Eduarda Hegera na misiu, ktorá je náročná, ale potrebná na to, aby sme vedeli pozbierať demokratické hlasy. Aby sa nám vo finále podarilo poraziť mafiu a tá sa nedostala k moci.

Matovičova predstava však podľa jeho slov bola taká, že Heger sa bude spájať skôr v rámci konzervatívneho spektra s KDH a Alianciou. Milan Majerský sa však po Hegerovej tlačovej konferencii vyjadril, že premiér hodnotovo ku konzervatívcom nepatrí a spájať sa s ním nebude.

Je pravda, že ak má čo najmenší počet hlasov prepadnúť, práve KDH a Aliancia sú najsilnejšie zo strán oscilujúcich okolo piatich percent. Obe tieto strany by sa mali nad sebou zamyslieť a položiť si otázku, či neriskujú príliš veľa. Majú už skúsenosti z minulých volieb a nejdú do vopred vyhratého boja.

Obzvlášť KDH máva v prieskumoch vyššie percentá, než je skutočný výsledok. Pri župných voľbách som spravil gesto a nekandidoval som za župana Prešovského kraja. Mohli sme vziať tých pár percent, o ktoré vyhral Majerský nad pánom Kaliňákom, ako to urobil Igor Janckulík v Žilinskom kraji Erike Jurinovej. Povedali sme si, že nebudeme robiť prieky, ale KDH akoby si stále neuvedomovalo vážnosť situácie.

Zdá sa, že si uvedomujú, lebo ponúkali Hegerovi druhé miesto na kandidátke. Nie je chybou KDH, že sa Heger spojil s progresívcami a liberálmi.

Otázne je, či je férová ponuka dať úradujúcemu premiérovi druhé miesto na kandidátke. Zo strany KDH to bolo nedôstojné.

Stále by sa možno dalo rokovať, keby sa Heger nerozhodol ísť so Spolu a ľuďmi ako Káčer či Hirman. Tým si úplne uzavrel dvere pred pôvodným Matovičovým plánom.

Áno, pôvodná idea bola, aby Heger spojil silnejších medzi malými. Mrzí ma jeho cesta s Miroslavom Kollárom, ktorý už povalil niekoľko strán a jednu rozbil predtým, než stihla vzniknúť. O to náročnejšie to teraz bude mať.

(viac…)
Peter Števkov

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]