Belgicko uznalo hladomor na Ukrajine z čias diktátora Stalina za genocídu. Zelenskyj ďakuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Dolná komora belgického parlamentu vo štvrtok uznala hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia za genocídu. Takisto pripomenula milióny obetí a preživších. Informuje o tom belgický parlament na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj toto hlasovanie označil na sociálnej sieti za historické. „Ďalšia krajina uznala hladomor z rokov 1932 až 1933 za genocídu voči obyvateľom Ukrajiny,“ napísal. Poďakoval sa Belgicku za toto pre každého Ukrajinca dôležité rozhodnutie.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba rozhodnutie Belgicka označil za kľúčové pri obnove historickej spravodlivosti, najmä v období súčasnej ruskej vojny na Ukrajine.

O „holodomore“ z rokov 1932 – 1933 hovorí vláda v Kyjeve ako o úmyselnej genocíde komunistického režimu Josifa V. Stalina, ktorého cieľom bolo vykynožiť ukrajinských roľníkov. Komunisti v rámci násilnej kolektivizácie zhabali ukrajinským roľníkom úrodu vrátane osiva na budúci rok a nechali ich umierať od hladu.

Vlani v novembri „holodomor“ uznal za genocídu aj nemecký parlament a v decembri príslušné uznesenie prijal Európsky parlament.

(tasr)

Ďalšie články