Eutanázia a návrat trestu smrti. Zdravá spoločnosť sa o svojich chorých stará

Reklama na eutanáziu v Kanade. Foto: Twitter

V Európe sú v súčasnosti už len dve krajiny, ktoré stále majú trest smrti. Ruská federácia, ktorá však uvalila na prax moratórium a nikoho nepopravila od roku 1996, a potom ešte Bieloruská republika. Teraz sa k nim prekvapivo pridalo Belgické kráľovstvo, aj keď akosi neplánovane. Vrahyňa Genevieve Lhermitteová požiadala o eutanáziu a vyhoveli jej. Fyzicky pritom bola zdravá a rozhodne neumierala.

Prípad Lhermitteovej je obzvlášť tragický. Vo februári 2007 zavraždila svojich päť detí, najmladšie malo tri roky, najstaršie štrnásť, v čase, keď bol ich otec preč. Následne sa neúspešne pokúsila o samovraždu. Ženu odsúdili na doživotie, v roku 2019 ju úrady presunuli do psychiatrickej liečebne. Ide o desivú kauzu a vrahyne nám nemusí byť nijako ľúto. Je to však ďalší príklad toho, ako sa pôvodne dobre mienené zákony o eutanázii môžu zvrhnúť.

Belgické pravidlá povoľujú eutanáziu v prípade neznesiteľného a nevyliečiteľného utrpenia, a to aj v prípadoch, že je to utrpenie iba psychické. Niet pochýb o tom, že Genevieve Lhermitteová bola hlboko narušená osobnosť, ktorá vo svojej hlave musela mať súkromné peklo. Zaklínať sa neznesiteľným a nevyliečiteľným utrpením môžu aj ľudia, ktorí nevyvraždili svoju rodinu, ale majú iba ťažkú psychickú chorobu.

Zástancovia eutanázie vždy argumentujú tým, že má ísť o najposlednejšiu možnosť, o vyslobodenie pre tých trpiacich bez šance na zlepšenie, ktorí v dohľadnej dobe z tohto sveta rovnako odídu. Nikdy sa nepodarí udržať tieto požiadavky v stanovených mantineloch a okruh povolených prípadov sa rýchlo rozrastá.

Aj v prípade fyzického utrpenia je eutanázia pochybná. Lekárska veda kráča rýchlo dopredu a z nevyliečiteľnej choroby sa môže stať zvládnuteľný neduh. Záležitosti mysle sú však mnohokrát záhadnejšie a povoliť niekomu smrť, pretože vraj nemôže očakávať zlepšenie, sa javí ako obzvlášť nezodpovedné.

Od doby všeobecného rozšírenia kresťanstva je na Západe samovražda tabu. Cieľom vždy bolo tým chronicky psychicky chorým a trpiacim samovražednými sklonmi pomôcť. Ľudia, ktorí zabránia samovrahovi skočiť z mosta, sa právom oslavujú ako hrdinovia. Až povolenie eutanázie toto storočné tabu mení. Často sa vydáva za prejav súcitu a pomoci.

Ondřej Šmigol

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]