Pápež František si dokáže predstaviť zrušenie kňazského celibátu

Pápež hovorí v lietadle z Afriky. Foto: TASR/AP

Pápež František si v zásade dokáže predstaviť zrušenie kňazského celibátu. Zároveň však pochybuje, že by prípadné zrušenie celibátu priviedlo viac mužov ku kňazstvu. Povedal to v rozhovore pre argentínsky spravodajský portál Infobae. Informuje o tom server Vatican News.

Pápež poznamenal, že vo všetkých východných katolíckych cirkvách sú kňazi mimo mníšskych rádov väčšinou ženatí. Na otázku, či je teda celibát možné prehodnotiť, najvyšší pontifex odvetil: „Áno.“

Poukázal na to, že v latinskej cirkvi je celibát disciplinárnou otázkou. „Nie je večný ako kňazstvo,“ vysvetlil. Pripomeňme, že napríklad v gréckokatolíckej cirkvi, ktorá uznáva autoritu pápeža, je tiež možné byť ženatým kňazom.

Pápež sa v rozhovore vyslovil aj za otvorený prístup cirkvi ku homosexuálom. Na otázku, či by takýmto osobám dal eucharistiu, povedal: „Veľkú odpoveď dal Ježiš: všetci. Všetci. Všetci dovnútra.“

František tým zopakoval platné učenie katolíckej cirkvi, podľa ktorého sa pri dávaní eucharistie nenazerá na sexuálnu orientáciu človeka. V januári pápež vysvetlil, že sexuálne akty mimo manželstva sú hriechom. Vyslovil sa však proti kriminalizácii homosexuality ako takej.

(tasr, ste)

Ďalšie články