Čaputová a Pavel. Aký krásny pár

Na snímke slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a český prezident Petr Pavel v Prezidentskom paláci v pondelok 13. marca 2023 v Bratislave. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Český prezident Petr Pavel včera dovŕšil svoju dvojdňovú návštevu Slovenska a tým aj prvú štátnu návštevu vo funkcii. Napíšme hneď, že za úspešnú ju môžeme považovať iba čiastočne. Píše český komentátor Daniel Kaiser.

Je dobre, že sa šiel do Bratislavy oficiálne predstaviť, robili to tak aj jeho predchodcovia. Horšie je, s akým odhodlaním sa Pavel na slovenskej politickej scéne doslova zavesil na svoju kolegyňu Zuzanu Čaputovú. Spájajú ich vraj rovnaké hodnoty, oznámila slovenská prezidentka. Chcú spolu cestovať, nielen v dohľadnej dobe na Ukrajinu, čo ako jednorazové gesto dáva zmysel, ale do budúcna aj na rôzne medzinárodné stretnutia – v OSN, v EÚ, NATO. Nie je žiadny dôvod, aby jedna hlavu štátu brala druhú hlavu štátu akoby stopom, pokiaľ si nechceme pripustiť, že tu ide hlavne o príspevok do pomyselnej súťaže Česko-Slovensko hľadá superpár.

Prezidenta s prezidentkou spája nielen podpora Ukrajine brániacej sa Rusku, ale aj dosť obsesívny boj proti akýmsi dezinformáciám (vraj by sme im mohli, Česi a Slováci, vzdorovať spoločne) alebo záujem o LGBTQ agendu. Čaputová využila nedávne vraždenie pred bratislavským klubom Tepláreň na škandalizáciu konzervatívcov a ich údajnej homofóbie. Pavel teraz pred Tepláreň dorazil tiež. Podporil adopciu detí homosexuálnymi pármi. Skutočne majú takéto témy tvoriť česko-slovenské vzťahy?

(viac…)
Daniel Kaiser

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]