Reportáž New York Times z Dubaja. Je to Rusko mimo Ruska, luxusné útočisko elity v čase vojny

Účinkujúci spievajú v Chalet Berezka, ruskej reštaurácii a nočnom klube v Palm Jumeirah. Foto: Andrea DiCenzo/New York Times

V exkluzívnych štvrtiach a palácových nákupných centrách najväčšieho mesta Spojených arabských emirátov si bohatí Rusi môžu vybudovať nový život bez toho, aby museli prerušiť väzby na svoju rodnú krajinu. Putin si aj takto udržiava domácu podporu: Výmenou za lojalitu môžu ľudia pri moci zhromažďovať obrovské bohatstvo. Reportáž New York Times o živote a názoroch ruskej elity v Dubaji.

Dima Tutkov sa v Dubaji cíti bezpečne. Žije na umelom ostrove na okraji Perzského zálivu. Neexistujú tu žiadne protiruské postoje, o ktorých počuje v Európe. Na rozdiel od Los Angeles si nevšimol žiadne výmole na cestách ani bezdomovcov. A aj keď jeho reklamná agentúra dosahuje v Rusku veľké zisky, nemusí sa obávať, že by ho povolali bojovať na Ukrajinu.

"Dubaj je oveľa slobodnejší – v každom ohľade," povedal, keď v kaviarni, ktorú práve otvoril v meste, kde jeho deti teraz navštevujú britskú školu, mal na sebe značkové módne potrhané tričko. "Sme od Ruska nezávislí," povedal. "To je veľmi dôležité."

Dima Tutkov, zakladateľ kaviarne Angel Cakes, v lokalite Bluewaters Island. Foto: Andrea DiCenzo/New York Times

Rok po historickom nápore ekonomických sankcií Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu sú ruskí boháči stále bohatí. A v Dubaji, najväčšom meste Spojených arabských emirátov, našli svoje vojnové útočisko.

Medzi nábrežnými chodníkmi mesta, palácovými nákupnými centrami a predmestskými slepými uličkami sa z ruštiny stáva lingua franca. V exkluzívnych rezortoch sa stretávajú oligarchovia. Majitelia reštaurácií z Moskvy a Petrohradu sa pretekajú v otváraní nových prevádzok. Podnikatelia ako Tutkov vedú svoje ruské podniky z Dubaja a otvárajú nové.

(viac…)
Anton Troianovski

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]