Po červenej elektromobilovej direktíve môže ľahko prísť hnedá totalita, tvrdí profesor Macek

Profesor Jan Macek. Foto: ČVUT v Prahe

Direktívne a často absurdné paradigmatické zmeny, ktoré chystá Európska únia v energetickej a automobilovej politike, čoskoro prinesú vážne problémy, hovorí profesor a expert na pohonné jednotky Jan Macek z Českého vysokého učení technického v Prahe. Jednou z nich môže byť aj to, že po tejto červenej direktíve, ktorá nahnevá množstvo občanov Európy, nastúpi totalita hnedá. „Pri elektromobilite sa už musíme pýtať, kto si tie drahé elektroautá vlastne bude kupovať,“ vraví profesor Macek v rozhovore pre Štandard. „Zmeny zároveň budú motivovať ku kúpe veľkých áut a rodiny k tomu, že budú potrebovať dve autá.“ Text uverejňujeme ako druhú časť rozhovoru s Janom Macekom. Prvú časť sme publikovali na tomto mieste.

Našou environmentálnou politikou už dlhodobo likvidujeme európsku priemyselnú výrobu, ktorú takto vlastne preposielame do Číny. Dá sa povedať, o koľko vyššie sú priemerné emisie v Číne oproti našim?

Matej Gašparovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]