Prihlásiť sa

Po červenej elektromobilovej direktíve môže ľahko prísť hnedá totalita, tvrdí profesor Macek

173ea83b-7f63-4e75-bb30-d618e4b5e423 (1) Profesor Jan Macek. Foto: ČVUT v Prahe

Direktívne a často absurdné paradigmatické zmeny, ktoré chystá Európska únia v energetickej a automobilovej politike, čoskoro prinesú vážne problémy, hovorí profesor a expert na pohonné jednotky Jan Macek z Českého vysokého učení technického v Prahe. Jednou z nich môže byť aj to, že po tejto červenej direktíve, ktorá nahnevá množstvo občanov Európy, nastúpi totalita hnedá. „Pri elektromobilite sa už musíme pýtať, kto si tie drahé elektroautá vlastne bude kupovať,“ vraví profesor Macek v rozhovore pre Štandard. „Zmeny zároveň budú motivovať ku kúpe veľkých áut a rodiny k tomu, že budú potrebovať dve autá.“ Text uverejňujeme ako druhú časť rozhovoru s Janom Macekom. Prvú časť sme publikovali na tomto mieste.

Našou environmentálnou politikou už dlhodobo likvidujeme európsku priemyselnú výrobu, ktorú takto vlastne preposielame do Číny. Dá sa povedať, o koľko vyššie sú priemerné emisie v Číne oproti našim?


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami