Čo chýbalo v oscarovom dokumente o Navaľnom

Alexej Navalnyj v oscarovom dokumentárnom filme. Reprofoto: YouTube


Ceny Americkej filmovej akadémie sú za nami a dopadlo to podľa očakávania: Oscara nedostal film, ktorý dokázal, že tradičný hollywoodsky blockbuster stále žije a nemusí byť o komiksových hrdinoch (Top Gun: Maverick), ani snímka, ktorú musí každý rozumný, slušný a bezúhonný človek uznať ako najlepšiu (Tár), ale Všetko, všade, naraz. Pretože je to film od amerických Aziatov o amerických Aziatoch a Hollywood ako každý rok potrebuje nejaké to prerazenie skleneného stropu.

Pohltenie politikou identity bolo také komické, že spravodajský web NPR napísal, že jedna z hviezd filmu, Michelle Yeohová, sa „identifikuje ako Aziatka“. Narodila sa v Malajzii čínskym rodičom a hviezdou sa stala v hongkonských filmoch. To, že posledné roky nakrúca v Amerike a žije vo Švajčiarsku, nič nemení na tom, že jednoducho je Aziatka. Len popletení Američania si potrebujú nahovárať, že sa ako Aziatka „identifikuje“.

Všetko, všade, naraz je interesantný postmoderný film. Ale je to snímka toho druhu, v ktorej ide skôr než o príbeh o to, že sa tam konštruuje nejaký originálny svet. A niekedy od polovice filmu si divák hovorí, že tú konštrukciu už pochopil a že ten skoro dvaapolhodinový kus by nezaškodilo aspoň o pol hodiny preškrtať.

Belošská cena útechy

Za akúsi belošskú cenu útechy možno považovať, že v kategórii dokumentárnych filmov zvíťazil favorizovaný Navaľnyj. Aj tu môžeme dohľadať politické kritériá. Americkí liberáli niekedy v Obamovom druhom období s výdatnou pomocou Donalda Trumpa zistili to, čomu sa predtým posmievali – že Rusko je nepriateľ. A preto sú ruskí opozičníci hodní záujmu. Aj producent filmu CNN je na tej správnej strane. A subjekt dokumentu je navyše nespravodlivo väznený.

(viac…)
Martin Weiss

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]