Prihlásiť sa

Pravda Tuckera Carlsona. Čo vyjavil proces firmy Dominion proti televízii Fox News

Tucker Carlson. Foto: Profimedia.sk Tucker Carlson. Foto: Profimedia.sk

Televízia Fox News je obľúbeným strašiakom americkej ľavice. Označujú ju za propagandu, vraj šíri samé klamstvá a nenávisť a vôbec ide o zločineckú organizáciu. Najsledovanejší americký spravodajský kanál vznikol v roku 1996 a svoj úspech založil na tom, že sa zameral na medzeru na trhu, na polovicu USA. Americká pravica nemala svoj kanál a Fox News sa rozhodol ju obslúžiť.

Náreky, že je to propagandistický kanál, sú tiež nespravodlivé. Fox News prísne oddeľuje spravodajskú časť, ktorá si udržuje vysokú kvalitu, a komentátorskú, tá je iste tendenčná, ale o nič viac než napríklad na MSNBC, ľavicová obdoba Fox News.

Zároveň nad televíziou bdel Roger Ailes, bývalý poradca Richarda Nixona, Ronalda Reagana a Georgea Busha staršieho. Strážil, aby kanál neskĺzol k čisto konšpiračným teóriám, k čomu má americká pravica tendenciu (ľavica tiež, ale iným spôsobom). Napríklad v roku 2011 nechal vystrnadiť komentátorskú hviezdu Glenna Becka, keď začal príliš propagovať podivné názory. Ailes bol ale aj sexuálny predátor obťažujúci svoje zamestnankyne, v júli 2016 kvôli tomu rezignoval a nasledujúci rok zomrel.

Ailesova pevná ruka by sa hodila po posledných prezidentských voľbách, keď ich komentátorská časť Foxu vytrvalo spochybňovala a hovorila o rozsiahlych podvodoch, hlavnú úlohu mala hrať firma Dominion Voting Systems, ktorej hlasovacie stroje používalo v roku 2020 až 28 amerických štátov. Komentátori Foxu naznačovali, že Dominion hlasy falšoval.

Dominion teraz Fox News zažaloval za poškodenie dobrej povesti. Požaduje 1,6 miliardy dolárov. Či vyhrá, nie je isté. Aj keď je jasné, že voľby firma nesfalšovala, americké zákony na preukázanie nactiutŕhačstva požadujú okrem nepravdivej informácie aj zlý úmysel. To bude obrana Foxu, nič zlé tým nemyslel, len šíril správy, o ktorých sa domnieval, že sú v tom čase pravdivé.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami