7 dní v kocke: Matovič sa pri Hegerovi prerátal. „Demokrati“ ho vymenili za Hlas

Peter Pellegrini, Eduard Heger a Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje štyri hlavné udalosti týždňa. Dnes o otočke Hegerových „demokratov“ smerom k Pellegrinimu, o protiprávnych manévroch vlády s migmi, o krachu americkej „woke“ banky a o bláznivej politike lekárskych odborov, ktorá pripomína Matovičove „atómovky“.

1. V pokľaku pred Pellegrinim

Prvý bod môžeme vybaviť stručne, je jednoduchý. Tento týždeň sa definitívne potvrdilo, že reči o Matovičovi v pozadí Hegerovej strany sú povera. Postaral sa o ňu samotný Matovič, keď si zasnívaný kreslil Hegerov projekt ako partnerský.

Boli to len zúfalé želania Matoviča, nie realita.

Prvé, čo urobil Heger v novom, prevažne progresívnom tíme „demokratov“, bol kopanec do Matoviča. Premiér vyhlásil, že chcú volebnú spoluprácu s partnerskými stranami, no nie s OĽaNO. Matoviča odkopol, ako mu kázali jeho noví páni. Bola to podmienka, pod akou zvolia Hegera za predsedu strany.

Druhý krok neurobil Heger, ale ďalší lídri jeho strany. Káčer tvrdí, že Pellegriniho Hlas je pre nich prijateľný. Na rozdiel od Obyčajných.

Podobne ako Káčer je nastavené prakticky celé vedenie strany Demokrati. Ich politika je rovnaká ako politika progresívcov, ktorí rátajú s Hlasom ako s možným partnerom do vlády. A Heger s tým nevie nič urobiť. Nemá na to…

Pre Matoviča to bola bolestivá rana. Dozvedel sa, že Hegerova strana vymenila Obyčajných za Pellegriniho. Čiže podľa Matoviča za „mafiu“. Na facebooku reagoval podráždene, písal o zrade, ktorú vraj čakal od ľudí v pozadí Hegera až neskôr, niekedy po voľbách. Nie okamžite.

Čakal zle.

Lebo ak Heger v niečom vyniká, tak v poslušnosti voči tým, ktorí ho držia za plece.

Progresívny prevrat, o ktorom sme písali pred týždňom, naberá kurz, ktorý je pre Obyčajných likvidačný.

2. Vláda v ilegálnej zóne

Ďalším sporom, do ktorého sa rozbehol Hegerov tím, je ponuka bojových lietadiel Ukrajine. Vláda avizuje, že pripravuje konečné rozhodnutie – napriek tomu, že na to nemá oprávnenie. Ústava odvolanej vláde zakazuje rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej a vnútornej politiky.

Atlantických hujerov vo vláde to však nijako nevyrušuje. Dostali úlohu dodať bojové lietadlá Ukrajine – hoci Spojené štáty a Spojené kráľovstvo podobnú žiadosť zamietli (z bezpečnostných dôvodov). Namiesto západných lietadiel Ukrajine ponúkajú migy z vazalských štátov východnej Európy. Slovenská vláda príkaz vzorne vykonáva. Ilegálnym spôsobom.

Takéto nehorázne lámanie zákona, ústavného poriadku a demokratických zásad sme nevideli ani za Mečiara, ani za Fica. Je to novinka v podaní servilnej strany, ktorá si hovorí Demokrati. A ktorá pred týždňom bez volieb obsadila vládu a kľúčové ministerstvá. Aby s uchom na telefóne vykonávala zadania…

Prezidentka, samozrejme, mlčí. Zmohla sa len na radu, aby sa našlo ústavne čisté riešenie.

(viac…)
Dag Daniš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]