Americký bombardér pri Petrohrade a incident s dronom nad Čiernym morom: zlé a dobré správy

Bombardér B-52. Foto: United States Air Force Academy

Na pozadí vojny na Ukrajine ukázal posledný týždeň zvyšujúce sa napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Či už ide o manéver amerického bombardéra pri Petrohrade, alebo incident medzi ruskou stíhačkou a americkým prieskumným dronom nad Čiernym morom. Reakcie Washingtonu aj Moskvy však dávajú nádej, že kompetentní samovražedným sklonom ešte úplne nepodľahli.

Ruský opozičný portál Meduza informoval, že americký strategický bombardér B-52 Stratofortress s volacím znakom NOBLE61 vykonal 12. marca manéver nad Baltským morom, len 200 kilometrov od Petrohradu. Meduza sa odvolala na ruskú štátnu stanicu RBC a údaje z portálu FlightRadar24.

Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]