Už to začína vyplavovať (dlhopisové) mŕtvoly

Pobočka banky Silicon Valley Bank v San Franciscu. Foto: TASR/AP

Americká finančná skupina SVB sa pred niekoľkými dňami snažila upokojiť svojich venture capital klientov, že ich peniaze sú v bezpečí. Skupina sa pokúsila o zvýšenie vlastného kapitálu predajom nových akcií, čo nedopadlo najlepšie. Cena akcií sa na trhu prepadla o 80 percent, a to prispelo k vymazaniu hodnoty trhovej kapitalizácie banky vo výške viac ako 100 miliárd dolárov.

Finančná skupina SVB prevádzkuje Silicon Valley Bank, ktorá financuje najmä rôzne technologické startupy a množstvo známych investorov a klientov ako napríklad Peter Thiel. Banka začala predminulú stredu predávať akcie v hodnote 1,75 miliardy dolárov, aby posilnila svoju súvahu. V prospekte pre investorov uviedla, že výnosy potrebuje na zaplátanie diery vo výške 1,8 miliardy dolárov, ktorá vznikla predajom stratového portfólia dlhopisov v hodnote 21 miliárd dolárov pozostávajúceho prevažne z amerických štátnych dlhopisov.

Juraj Karpiš

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]