Prihlásiť sa

Už to začína vyplavovať (dlhopisové) mŕtvoly

Pobočka banky Silicon Valley Bank v San Franciscu. Foto: TASR/AP Pobočka banky Silicon Valley Bank v San Franciscu. Foto: TASR/AP

Americká finančná skupina SVB sa pred niekoľkými dňami snažila upokojiť svojich venture capital klientov, že ich peniaze sú v bezpečí. Skupina sa pokúsila o zvýšenie vlastného kapitálu predajom nových akcií, čo nedopadlo najlepšie. Cena akcií sa na trhu prepadla o 80 percent, a to prispelo k vymazaniu hodnoty trhovej kapitalizácie banky vo výške viac ako 100 miliárd dolárov.

Finančná skupina SVB prevádzkuje Silicon Valley Bank, ktorá financuje najmä rôzne technologické startupy a množstvo známych investorov a klientov ako napríklad Peter Thiel. Banka začala predminulú stredu predávať akcie v hodnote 1,75 miliardy dolárov, aby posilnila svoju súvahu. V prospekte pre investorov uviedla, že výnosy potrebuje na zaplátanie diery vo výške 1,8 miliardy dolárov, ktorá vznikla predajom stratového portfólia dlhopisov v hodnote 21 miliárd dolárov pozostávajúceho prevažne z amerických štátnych dlhopisov.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami