Heger: Odovzdanie migov Ukrajine je ústavne „čisté“

Poverený premiér Eduard Heger. Foto: TASR.
Eduard Heger. Foto: Jaroslav Novák/TASR

Predseda vlády Eduard Heger garantuje občanom, že odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine je ústavne „čisté“. Vyhlásil to dnes v diskusnej relácii O 5 minút 12 RTVS.

„Bolo to koordinované s pani prezidentkou,“ povedal Heger. Doplnil, že viacerí ministri pôvodne avizovali, že ohľadne odovzdania lietadiel majú otázky a v prípade, že by bolo odovzdanie protiústavné, by tento krok nepodporili. „My sme to schválili jednohlasne, to znamená, že všetci ministri na vláde zahlasovali za tento spôsob,“ vyhlásil Heger. Zároveň tvrdí, že o ústavnosti rozhodnutia hovoria aj viacerí odborníci. „Ja som žiadal, že to urobíme iba vtedy, ak budeme mať istotu a iba tak, aby to bolo v súlade s ústavou,“ skonštatoval.

Slovensko dostane za odovzdanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine 200 miliónov eur z mierového nástroja Európskej únie a ďalších 700 miliónov od ďalších spojencov ako Spojené štáty americké ako kompenzáciu na novú vojenskú techniku, uviedol v relácii Heger. Nekonkretizoval, akú techniku má Slovensko obdržať, podľa neho však zvýši obranyschopnosť štátu.

Migy podľa Hegera boli pre Slovensko ďalej nepoužiteľné, pretože na ne nemáme náhradné diely ani technikov. „Ukrajinci majú svoje vlastné fabriky, vedia si ich opravovať,“ zdôraznil Heger s tým, že stroje budú chrániť ukrajinských civilistov.

Šéf opozičnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini v tejto súvislosti uviedol, že rozhodnutie vlády rešpektuje. Myslí si však, že o takejto otázke nemala vláda právo ani kompetenciu rozhodnúť. Odvolal sa pritom na viaceré právne analýzy. „Urobili ste to tak, ako ste to urobili a teraz za to nesiete zodpovednosť,“ skonštatoval. Kabinet sa mal podľa neho v tejto otázke obrátiť na Ústavný súd SR.

„Zníženie obranyschopnosti nie je v úvahe, pretože tie lietadlá nepoužívame a máme inak chránený vzdušný priestor,“ povedal Pellegrini. Zároveň zdôraznil, že spomenutých 700 miliónov eur príde na Slovensko v podobe nových zbraní. Pokiaľ však ide o zvyšné financie, tie by podľa neho mohli ísť do sociálnej oblasti.

(sita, tasr)

Ďalšie články