Banky sa silou-mocou snažia zastaviť krízu dôvery, no verejnosť číta tieto signály skôr opačne

Na archívnej snímke zo 6. novembra 2022 slnko vychádza nad budovami v bankovej štvrti v nemeckom meste Frankfurt. Foto: TASR/AP

Kolaps bánk v Spojených štátoch a problémy švajčiarskej Credit Suisse a americkej First Republic Bank podnecujú na činnosť inštitúcie naprieč celým svetom. Každý sa snaží zabrániť tomu, aby sa rozšírila banková nákaza ako počas finančnej krízy koncom prvej dekády tohto milénia. Zdá sa, že to veľmi dobre nefunguje.

Na dlhotrvajúce problémy Credit Suisse dopadla žiara reflektorov najväčšmi počas uplynulej stredy (15. marca). Švajčiarsky gigant sa považuje za banku z kategórie „too big to fail“, čiže takú, ktorá je príliš veľká na to, aby sme si mohli dovoliť jej kolaps bez dramatických následkov.

Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]