Hrozia problémy aj našim bankám? Majú sa Slováci obávať o úspory?

Budova Národnej banky Slovenska (NBS). Foto: Pavol Neubauer/TASR

Vzhľadom na nedávne turbulencie v americkom a švajčiarskom finančnom sektore vyvstáva otázka, ako sú na tom slovenské banky a nakoľko sú vklady Slovákov chránené.

Udalosti posledných dní robia vrásky na čele mnohým – počnúc úradmi a centrálnymi bankami, až po akcionárov a držiteľov vkladov v bankách. V pondelok (20. marca) ráno sa nedeľňajšie zmätočné správy o prevzatí švajčiarskej ikonickej banky Credit Suisse pretavili do veľkého prepadu akcií mnohých európskych peňažných ústavov.

Situácia sa však stabilizovala a akcie väčšiny finančných inštitúcií poskočili na pôvodné hodnoty, niektoré ich dokonca prekonali. Nateraz sa zdá, že nákaza by sa nemusela šíriť ďalej, hoci niektorí očakávajú aj ďalšie obete – najmä menšie, zle riadené banky v Spojených štátoch.

„Rozhodne teraz nemožno povedať, že otrasy euroamerických bánk posledných dvoch týždňov sú po tejto nedeli definitívne pasé,“ uviedol v pondelok ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

https://standard.sk/334186/dohoda-o-credit-suisse-vstupi-do-dejin-financnictva/

Mnohí však zdôrazňujú rozdiely oproti finančnej kríze v roku 2008. Všetky banky, ktoré sa v marci dostali do úzkych, totiž mali svoje špecifiká.

„Silicon Valley Bank mala, aj na americké pomery, veľmi špecifický obchodný model a rastúce sadzby negatívne zasiahli jej klientelu, ako aj vlastné dlhopisové portfólio, pričom len zlomok vkladov pochádzal od drobných sporiteľov,“ uviedol pre denník Štandard analytik Fio banky Jan Tománek.

Švajčiarska Credit Suisse si zase naštrbila dôveru pre škandály spojené so spoločnosťami Archegos a Greensill Capital v roku 2021. Podľa Kovandu na tom bola zle aj kultúra vo firme.

Dôvera verejnosti v inštitúcie hrá pritom vo svete financií hrá veľkú úlohu. Ilustruje to aj vyhlásenie šéfky švajčiarskeho regulačného orgánu FINMA Marlene Amstadovej. Tá tvrdí, že základné ukazovatele Credit Suisse boli zdravé. Škodu podľa nej spôsobili najmä špekulácie šírené sociálnymi médiami, ktoré spôsobovali banke odlev vkladov.

Denník Štandard preto v súvislosti s tým smeroval otázky ohľadom finančného zdravia priamo na niektoré slovenské banky.

(viac…)
Samuel Kolesár

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]