Polovičné náklady a rýchla návratnosť. Vodiči sa vracajú k LPG, ktoré by mohlo prežiť aj rok 2035

Foto: Profimedia.sk

Jazdíte s ním za polovičné náklady, no predsa sa o ňom hovorí pomerne málo. Je ekologickejší ako nafta či benzín, no Brusel ho chce nekompromisne stopnúť. Reč je o dobre známom pohone na LPG, ktorý v Európe v kontexte energetickej krízy zažíva nárast záujmu. Čo všetko o ňom musia motoristi vedieť a aké alternatívy im trh ponúka?

Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí. Slovná vojna medzi zástancami vozidiel s konvenčným pohonom na benzín a naftu a priaznivcami elektromobility má v istom zmysle nečakaného víťaza. Je ním LPG, teda skvapalnený ropný plyn.

Dáta spoločnosti ACEA totiž hovoria o tom, že v medziročnom porovnaní februára 2022 a februára 2023 sme na Slovensku zaregistrovali až zhruba o 45 percent áut viac s týmto typom pohonu.

Nárast obľúbenosti platí aj v celoeurópskom meradle. V tomto prípade však predaje za rovnaké obdobie stúpli iba o 18 percent. Pre zaujímavosť, na absolútnom vrchole tróni Portugalsko s až 182-percentným skokom.

Samozrejme, treba zdôrazniť, že stále ide o okrajovú kategóriu pohonu a mesačné predaje sa v jednotlivých krajinách rátajú skôr v stovkách či desiatkach, no nárast záujmu o túto alternatívu je zrejmý.

Experti sa zhodujú na tom, že renesancia dobre známeho LPG je predovšetkým výsledkom rastúcich cien áut na benzín a naftu a snahy jazdiť lacnejšie, no zároveň sa vyhnúť elektrifikovanému autu, ktorého obstarávacia suma je vyššia a mnoho motoristov mu stále nedôveruje.

Ak ste jedným z tých, ktorých láka predstava jazdenia za zásadne nižšie náklady bez toho, aby ste museli výrazne meniť svoje každodenné návyky, a uvažujete nad tým, že rozšírite rady LPG motoristov, mali by ste vedieť nasledovné.

Ako si zaobstarať auto na LPG?

(viac…)
Tomáš Dugovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]