Hlavné problémy bánk sú len pred nami

Centrála banky Credit Suisse v Zürichu. Foto: TASR/AP

Ak ste si mysleli, že už nejaký ten deň ste o bankách a ich pádoch veľa nepočuli, a preto je banková kríza zažehnaná, generálny riaditeľ investičného fondu Man Group Luke Ellis sa to nedomnieva. Svoje názory ventiloval verejne na konferencii tlačovej agentúry Bloomberg zameranej na svet financií a tá názor významného finančného hráča okamžite roztrúbila do sveta. A tým sa pokoj opäť skončil. Luke Ellis považuje za ohrozené predovšetkým menšie a regionálne banky v USA a menšie peňažné ústavy v Spojenom kráľovstve.

O bankách v eurozóne nehovoril, ale možno len preto, že sám je zasadený do anglosaského sveta. Ja však európske banky – najmä tie menšie a regionálne – považujem práve tak isto za ohrozené, a to z dvoch dôvodov. Po prvé je to pohyb úrokových sadzieb do záporných hodnôt, ich následné zvýšenie a tiež miera inflácie (čo vyvoláva a bude vyvolávať problémy bánk), sú v eurozóne extrémnejšie ako v USA. A po druhé: zdá sa, že štátne autority v Európe si menej pripúšťajú a chápu podstatu existujúcich problémov.

Ostatne, ukázali to aj uplynulé dni. Práve tento týždeň totiž séria zasadnutí rôznych centrálnych bánk na rôznych miestach sveta ukázala, čo si centrálni bankári o posledných pádoch bánk myslia, aj ako k nim chcú pristupovať. Centrálne banky majú v podstate na výber: buď boj proti inflácii, ale o to utiahnutejšia slučka okolo krku bánk. Alebo pomoc bankám, ale potom rezignácia na infláciu. Teraz je už viac jasné, čo si centrálni bankári vybrali. Ich hlavný odkaz znie, že sa podľa všetkého rozhodli problémy bánk skôr bagatelizovať. Pre pozorovateľov to vyzerá, že sa domnievajú, že išlo o izolované udalosti, ktoré sa nebudú opakovať.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]