Spojené štáty majú zákon, ktorý im umožňuje vojensky zasiahnuť proti Medzinárodnému trestnému súdu

Foto: Facebook/United States Air Force

Zatiaľ čo sa predchodca Vladimira Putina Dmitrij Medvedev vyhráža útokom na sídlo Medzinárodného trestného súdu v Haagu, v Spojených štátoch amerických platí legislatíva, ktorá tamojšej armáde vojenskú akciu proti tomuto súdu umožňuje. O prachom zapadnutom zákone a jeho pozadí píše Tomáš Dugovič.

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu je inštitúcia, o ktorej sa v čase mieru príliš nehovorí. Ruská invázia na Ukrajinu a konkrétne čerstvý zatykač priamo na prezidenta Vladimira Putina ho však dostali na prvé stránky novín.

ICC vydal zatýkací rozkaz na šéfa Kremľa minulý týždeň v piatok. Súd sídliaci v administratívnom centre Holandska v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Pripomíname, že podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie detí a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Moskva v bezprostrednej reakcii uviedla, že zatykač je „právne neplatný“ a nemá podľa nej žiadny význam. Rusko navyše v pondelok oznámilo, že začalo trestné konanie proti niekoľkým sudcom a hlavnému prokurátorovi ICC Karimovi Khanovi.

Najmocnejší ho ignorujú

Veľkú kontroverziu vyvolal v tejto súvislosti postoj ruského exprezidenta Dmitrija Medvedeva, ktorý sa inštitúcii vyhrážal raketovým útokom. „Je celkom možné si predstaviť scenár, že ruská loď umiestnená v Severnom mori by mohla strategicky zasiahnuť budovu haagskeho súdu hypersonickou raketou Onyx,“ napísal. Zároveň sudcom ICC odkázal, aby „pozorne sledovali oblohu“.

Ruské opovrhovanie medzinárodným súdom sa síce na prvý pohľad môže javiť ako ojedinelé, ale v skutočnosti je skôr ďalším kúskom do mozaiky krízy dôvery, ktorú ICC zo strany významných štátov prežíva už od svojho vzniku (vytvorený bol v roku 1998 takzvaným Rímskym štatútom).

Hoci sa totiž zdá, že hovorí v mene niečoho, čo sa v médiách zvykne nazývať ako „medzinárodné spoločenstvo“, autoritu ICC značne podrýva fakt, že jeho jurisdikciu v súčasnosti neuznáva nielen Rusko, ale ani Čína, India či Spojené štáty americké, teda popri EÚ vôbec najdôležitejšie veľmoci tohto storočia.

Dmitrij Medvedev. Foto: TASR/AP

Zákon na vojenské zakročenie proti ICC

(viac…)
Tomáš Dugovič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]