Prihlásiť sa

Ako žijeme odkaz Sviečkovej manifestácie? Biedne. Ani v politike sa kresťania nedokážu spojiť

Snimka z podujatia Slovenské modlitebné raňajky. Prvý sprava František Mikloško, druhý zľava Ján Čarnogurský. Foto: archív Michala Považana Snimka z podujatia Slovenské modlitebné raňajky. Prvý sprava František Mikloško, druhý zľava Ján Čarnogurský. Foto: archív Michala Považana

Keď rozmýšľame o tom, na čom stojí moderné Slovensko, nemôžeme obísť Sviečkovú manifestáciu. Je v nej zhmotnená pravá tvár našej vlasti: vedúca úloha väčšinového kresťanstva, ktoré prijíma a chráni aj iné myšlienkové prúdy. Také myšlienkové prúdy, ktoré vychádzajú z podobného vnímania ľudskej dôstojnosti. V srdci Sviečkovej manifestácie stojí spolupráca v mene spoločného dobra. Čo zostalo z odkazu 25. marca 1988?

Pred pár dňami som mal príležitosť moderovať Slovenské modlitebné raňajky, ako aj následnú debatu k odkazu Sviečkovej manifestácie. Tieto podujatia organizovala Anna Záborská ako splnomocnenkyňa vlády pre náboženskú slobodu. Zúčastnilo sa ich viac ako 100 hostí z mnohých politických strán, rôznych cirkví či náboženských spoločenstiev.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami