Krízy sú aktuálne. Fantazírovanie o diaľkovom ovládaní života nič nerieši

Ilustračné foto: Pexels.com

Klimatická, hospodárska, humanitárna, vzťahová... Nech je prívlastok aktuálnej krízy akýkoľvek, takmer všetky spája jedna spoločná snaha: odstrániť slovo aktuálna.

Koľkokrát si ponorení do krízovej situácie túžobne povzdychneme: „Kiežby to už bolo za nami!“ Kiežby sa tá pandémia, vojna či hádka konečne skončili. Nestačíme sa spamätať z jednej a už je tu ďalšia. Nečudo, že dôsledkom je aj fantazírovanie o pomyslenom „diaľkovom ovládaní“ života, ktorým by sme mohli tie nepríjemné udalosti preskočiť jedným klikom. Nech je už všetko šťastne za nami. Filmové spracovanie tejto myšlienky siahalo svojho času aj na Oscara.

Pohľad do evanjelia prezrádza, že voči týmto túžbam nie sú imúnni ani kresťania. Už prví Ježišovi žiaci mali zajačie úmysly, keď išlo do tuhého. Minimálne trikrát ich Ježiš pripravoval, že sa veci zhoršia, ale nakoniec sa všetko skončí dobre.

Kánonické evanjeliá zachytávajú tri Ježišove predpovede vlastného utrpenia, smrti a vzkriesenia. Keď to urobil po prvýkrát, Šimon Peter ho začal odhovárať. Za to si vyslúžil tvrdé slová svojho Majstra: „Choď mi z cesty, satan, lebo nemáš zmysel pre Božie veci, len pre ľudské!“ (Mk 8, 33) Keď sa to stalo druhý raz, apoštoli sa začali hádať, kto z nich je väčší. Znova dostali lekciu, že ak chcú byť prví, majú slúžiť. (Mk 9,35) A po tretej predpovedi sa to opäť ubralo rovnakým smerom. „Synovia hromu“ Jakub a Ján prišli za Pánom Ježišom s prosbou: „Daj, aby sme sedeli v tvojej sláve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici.“ (Mk 10, 35)

(viac…)
Rastislav Čižik

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]