Odovzdajte fotky, tlačili na novinára organizátori a účastníci Kvír festivalu na Univerzite Komenského

výstava Light kvír festival, foto Dana Vitálošová

V pondelok sa na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského začal Light* Kvír festival. Podujatie trvá päť dní a organizuje ho spolok LGBTI+ študentov pri filozofickej fakulte. Boli sme sa naň pozrieť.

Festival študenti otvorili v átriu budovy fakulty príhovorom a výstavou fotografií a umenia pripevnených na jednom paraváne, ktorých autormi boli “kvír” ľudia. Medzi exponátmi sa nachádzali aj fotografie zobrazujúce sadomasochistické fetišistické predstavenie, či umelecké zábery ženského hrudníka s odoperovanými prsníkmi.

Po oficiálnom otvorení, na ktorom sa na niekoľko sekúnd zúčastnil aj dekan fakulty Marián Zouhar, nasledoval cyklus prednášok, odohrávajúci sa v učebni na prvom poschodí.

Pred začiatkom prvého cyklu prednášok sme s Jakubom Liptákom z denníka Postoj sedeli v učebni a čakali na prvý vstup. V rámci tohto čakania som si išla na mobil vyfotografovať zadnú časť učebne, na ktorej bolo zavesených päť dúhových vlajok. V tom momente sa ozvali organizátori s upozornením, že nikto okrem vopred poverených osôb nesmie v miestnosti fotografovať, ani vyhotovovať audio- či videozáznam. Ja som túto výzvu poslúchla, no Jakub Lipták nie, a na mobil si spravil dve fotografie miestnosti. Následne organizátori výzvu zopakovali. Jeden z nich si po uvedení cyklu prednášok išiel sadnúť do lavice za Jakuba Liptáka, odkiaľ mal výhľad na jeho telefón položený na stole. 

Cyklus prednášok tvorili tri prezentácie. Zuzana Maďarová sa venovala “protirodovej politike”, študent katedry filozofie Daniel Javoran sa sústredil na “transrodovosť a kritiku ideológie” a Denisa Derevjaniková prezentovala svoj výskum polyamórie. Tento termín popisuje “praktizovanie alebo akceptáciu viacerých ľúbostných vzťahov s plným vedomím všetkých zainteresovaných”.

Zatiaľ čo od dvoch prednášajúcich, Zuzany Maďarovej a Denisy Derevjanikovej, zazneli aj názory, ktoré odporovali ustálenému progresívnemu videniu sveta, účastníci festivalu sediaci v publiku sa prejavovali radikálnejšie. Zuzana Maďarová na otázku študentky, ktorá sa opýtala, ako by “kvír ľudia” mali najlepšie reagovať na kritiku zo strany náboženských fundamentalistov, odpovedala “nemali by sme brať všetkých iných aktérov ako nepriateľov, ako sa to často deje”. Študentka sa vzápätí spýtala: “Ale čo ak ten názor [iných aktérov] ubližuje ľuďom?” Maďarová jej na to odvetila: “Pokiaľ ide o ideologické zápasy, sú súčasťou politiky,” hoci dodala aj to, že nie každý názor je rovnako legitímny.

Výstava Light Kvír Festival. Foto: Dana Vitálošová

Člen publika sa kriticky ohradil aj proti prezentácii Denisy Derevjanikovej, ktorá predstavila svoje zistenie, že existujú ľudia, ktorí v polyamórnych vzťahoch trpia. Z výskumu, ktorý realizovala ostatné dva roky vyplynulo, že hoci sa medzi 22 respondentmi jej prieskumu nachádzali ľudia, ktorí boli v “poly” vzťahoch spokojní, väčšine toto usporiadanie nevyhovovalo. 

(viac…)
Dana Vitálošová

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]