Klamstvo, plytvanie a hádky: Ako sa správajú americkí žoldnieri na Ukrajine

Axel Vilhelmsen minulý rok cvičil ukrajinských vojakov v skupine Mozart, ktorú dvaja bývalí príslušníci námornej pechoty založili na pomoc Ukrajine. Rozpustila sa po tom, ako jeden zo zakladateľov zažaloval druhého a ho obvinilho z krádeže a obťažovania. Foto: Laura Boushnak/New York Times

Na ukrajinskom fronte pôsobia ľudia, ktorých by v prípade vojny vedenej Spojenými štátmi nepustili ani do blízkosti bojiska. Práve títo ľudia tu však majú voľný prístup k americkým zbraniam, niektorí z nich bojujú medzi sebou a inými spôsobmi podkopávajú vojnové úsilie. Exkluzívna reportáž New York Times z prostredia amerických dobrovoľníkov na Ukrajine.

Na Ukrajinu sa ich hrnuli tisíce, mnohí z nich boli Američania, ktorí sľubovali, že prinesú vojenské skúsenosti, peniaze alebo zásoby na bojisko spravodlivej vojny. Ich odhodlanie oslavovali domáce noviny a darcovia ich podporovali miliónmi dolárov.

Justin Scheck

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]