Prihlásiť sa

Klamstvo, plytvanie a hádky: Ako sa správajú americkí žoldnieri na Ukrajine

Axel Vilhelmsen, right, trains Ukrainian soldiers when he was a member of the Mozart Group, now disbanded after one of its two founders, both former U.S. Marines, sued the other, alleging theft and harrassment, in the Donbas region of Ukraine, July 23, 2022. (Laura Boushnak/The New York Times) Axel Vilhelmsen minulý rok cvičil ukrajinských vojakov v skupine Mozart, ktorú dvaja bývalí príslušníci námornej pechoty založili na pomoc Ukrajine. Rozpustila sa po tom, ako jeden zo zakladateľov zažaloval druhého a ho obvinilho z krádeže a obťažovania. Foto: Laura Boushnak/New York Times

Na ukrajinskom fronte pôsobia ľudia, ktorých by v prípade vojny vedenej Spojenými štátmi nepustili ani do blízkosti bojiska. Práve títo ľudia tu však majú voľný prístup k americkým zbraniam, niektorí z nich bojujú medzi sebou a inými spôsobmi podkopávajú vojnové úsilie. Exkluzívna reportáž New York Times z prostredia amerických dobrovoľníkov na Ukrajine.

Na Ukrajinu sa ich hrnuli tisíce, mnohí z nich boli Američania, ktorí sľubovali, že prinesú vojenské skúsenosti, peniaze alebo zásoby na bojisko spravodlivej vojny. Ich odhodlanie oslavovali domáce noviny a darcovia ich podporovali miliónmi dolárov.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami