Podvýživa je vážny, ale ľahko riešiteľný problém

Zo všetkých našich globálnych sľubov v oblasti rozvoja, ktoré sme na najlepšej ceste nesplniť do roku 2030 – a je ich veľa –, jedným z najtragickejších a najviac rozčuľujúcich je náš obmedzený pokrok pri odstraňovaní globálnej podvýživy. Dosiahnutie drastického zníženia hladu je však určite na dosah.

Chronickú podvýživu meriame takzvaným zakrpatením, čo znamená, že deti sú tak chronicky podvyživené, že sú oveľa nižšie ako ich rovesníci v rovnakom veku.

Bohatý svet znížil zakrpatenosť na veľmi nízku úroveň a Čína dosiahla za posledných 30 rokov pokles na úroveň bohatých krajín. Od roku 1990 sa celosvetová zakrpatenosť znížila takmer o polovicu, ale na celom svete je stále viac ako jedno z piatich detí zakrpatené.

Zakrpatenie znižuje šance detí na prežitie, pričom každý rok zomrie na svete 2,7 milióna detí na následky podvýživy. Zakrpatené deti sa navyše horšie vyvíjajú a počas celého života sú menej produktívne a majú nižší príjem. Celkovo ekonómovia odhadujú ročné globálne výdavky spojené s podvýživou na 1 bilión dolárov.

Tento rok sme v polčase plnenia svetových cieľov trvalo udržateľného rozvoja, ktoré zahŕňajú sľuby týkajúce sa výživy a všetkého ostatného, čo sa má dosiahnuť do roku 2030. Zďaleka však nie sme v polovici. Na základe trendov pred covidom dosiahneme cieľ nulového hladu až v roku 2116, teda s 86-ročným oneskorením.

Práve toto globálne zlyhanie motivovalo môj think tank, Centrum kodanského konsenzu, aby v spolupráci s niektorými z najlepších svetových ekonómov určil, ktoré sľuby by sa mali uprednostniť, aby mali najväčší vplyv.

Ich nový, odborne recenzovaný výskum ukazuje, že jedným z najrozumnejších prístupov k riešeniu podvýživy je zamerať sa na tehotné ženy. Za malé náklady im možno poskytnúť mikroživiny, ktoré lepšie vyživia ich rastúci plod a zabránia neskoršej podvýžive.

Väčšina vlád už dodržiava odporúčania WHO a poskytuje tehotným ženám doplnky železa a kyseliny listovej, aby sa predišlo anémii u matky a defektom nervovej trubice u novorodenca. To znamená, že prechod na tabletky, ktoré obsahujú viac mikroživín, si bude vyžadovať len menšie vzdelávanie a školenia v sektore zdravotníctva a pridá len malé náklady na nové tabletky, ktoré vlády vydávajú.

Tieto nové tabletky sa už masovo vyrábajú a okrem železa a kyseliny listovej obsahujú 13 vitamínov a minerálov vrátane vitamínov A, B1, B2, B6, B12, D a E a zinku, medi, jódu a selénu. Stoja tak málo, že na 180 dní sú dodatočné náklady pre každú matku len niečo viac ako jeden dolár. Pomoc 36 miliónom žien v krajinách s nízkymi a nižšími strednými príjmami v priebehu jedného roka pomocou týchto tabletiek spolu so zdravotníckym školením a vzdelávaním bude stáť celkovo len 84 miliónov dolárov.

Výživové doplnky s viacerými mikroživinami zabránia každoročne približne 7 percentám z takmer 700 000 mŕtvych pôrodov, 21 percentám všetkých pôrodov s nízkou pôrodnou hmotnosťou a 5 percentám všetkých predčasných pôrodov. Zabránenie nízkej pôrodnej hmotnosti a predčasným pôrodom znamená, že deti budú menej často podvyživené. Znamená to, že 1,6 milióna detí sa každoročne vyhne zakrpateniu, čo im umožní byť v dospelosti produktívnejšími. Z ekonomického hľadiska sa im bude dariť o toľko lepšie, že prínosy dosiahnu v dnešných peniazoch 3 miliardy dolárov. Každý vynaložený dolár teda prinesie ohromujúci prínos v hodnote 38-násobku nákladov.

Tablety vápnika sa dodávajú oddelene od ostatných mikroživín, pretože sú pomerne veľké a počas posledných 20 týždňov tehotenstva sú potrebné dve až tri tablety denne. Náklady predstavujú 6 dolárov na jedno tehotenstvo alebo 216 miliónov dolárov pre 36 miliónov tehotných žien, ktoré v súčasnosti užívajú železo a kyselinu listovú. Počet mŕtvonarodených detí sa tým zníži takmer dvakrát viac ako v prípade výživových doplnkov s viacerými mikroživinami a zabráni sa ďalšiemu 1,1 miliónu predčasných pôrodov a pôrodov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Ďalej vápnik znižuje aj výskyt preeklampsie a eklampsie, zriedkavého, ale závažného stavu, keď vysoký krvný tlak vedie k záchvatom počas tehotenstva alebo počas pôrodu. To znamená, že vápnik môže zabrániť až 8 500 úmrtiam matiek ročne. Celkovo sú prínosy vo výške takmer 4 miliárd dolárov 19-krát vyššie ako náklady.

Dopĺňanie mikroživín pre tehotné ženy je fantastickou politikou, ale nie je žiadnym čarovným prútikom. Ekonómovia uvádzajú niekoľko ďalších veľmi účinných politík. Pomáhať rodičom v krajinách s nižšími príjmami, aby lepšie kŕmili svoje deti, je nákladné, ale tiež zlepšuje výživu detí. Investícia môže priniesť prínos v hodnote 16-násobku nákladov. Mali by sme tiež oveľa viac investovať do výskumu s cieľom zlepšiť poľnohospodárske výnosy. To prinesie viac potravín pri nižších nákladoch, zníži podvýživu a zvýši rast. Každý dolár prinesie pozoruhodných 33 dolárov sociálnych výhod.

Ukazuje sa, že väčšie investície do podpory výživy tehotných matiek sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako dosiahnuť pokrok v oblasti udržateľného rozvoja. Dlhujeme svetu, aby sa do takýchto inteligentných politík investovalo prioritne.