Podľa jedného z desiatok dokumentov, ktoré Američanom unikli na internet a o ktorých sa už niekoľko dní živo diskutuje, na Ukrajine pôsobia špeciálne jednotky niekoľkých krajín Severoatlantickej aliancie (NATO).
Ako uvádza britská verejnoprávna stanica BBC, ktorá správu priniesla v stredu, potvrdzuje sa tým to, o čom sa už vyše roka v tichosti špekuluje.
V zmysle dokumentu z 23. marca tohto roka má najpočetnejší kontingent špeciálnych síl na Ukrajine Spojené kráľovstvo (50), za ním nasledujú štáty ako Lotyšsko (17), Francúzsko (15), USA (14) a Holandsko (1).
Dokument však podľa britských novinárov neuvádza, kde sa sily nachádzajú a ani to, aké úlohy plnia. Isté však je, že u našich susedov pôsobili ešte v marci tohto roka.
Vysoko efektívne jednotky
„Počty príslušníkov môžu byť malé a nepochybne budú kolísať. Ale špeciálne jednotky sú svojou podstatou vysoko efektívne. Ich prítomnosti na Ukrajine sa pravdepodobne chopí Moskva, ktorá v posledných mesiacoch tvrdila, že nečelí len Ukrajine, ale aj NATO,“ píše BBC.
„Ak sú zverejnené informácie pravdivé, a určite je možné, že to tak je, potom predpokladám, že akékoľvek britské špeciálne jednotky na Ukrajine by pravdepodobne mali tri hlavné úlohy. Výcvik ukrajinských kolegov a podporu plánovania ich operácií, vykonávanie špeciálnych prieskumných misií a zaistenie špičkovej bezpečnosti britským diplomatom, styčným dôstojníkom a podobne. Pochybujem, že by boli v boji v prvej línii,“ povedal pre Pravdu bezpečnostný analytik Mark Galeotti.
Austin chce prevrátiť každý kameň
Medzitým aj na tej najvyššej úrovni prebieha debata o tom, do akej miery sú zverejnené dokumenty pravé a aké konzekvencie z nich plynú. Zdá sa, že minimálne jeden z nich, ktorý podrobne opisuje počet obetí na Ukrajine na oboch stranách, bol sfalšovaný.
Americký minister obrany Lloyd Austin po úniku uviedol, že ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovanie a skonštatoval, že je odhodlaný zistiť zdroj. „Budeme pokračovať vo vyšetrovaní a prevracaní každého kameňa, kým nenájdeme zdroj a rozsah tohto,“ povedal politik.
Pripomeňme, že uniknuté súbory, niektoré označené ako „prísne tajné“, vykresľujú podrobný obraz vojny na Ukrajine vrátane citlivých podrobností o prípravách Ukrajiny na jarnú protiofenzívu.
Na správnej stope?
Len pred niekoľkými hodinami agentúra Reuters s odvolaním sa na správu amerického denníka Washington Post (WP) napísala, že za únikom stojí milovník zbraní vo veku okolo 20 rokov, ktorý pracoval na vojenskej základni.
WP svoje zistenia stavia na rozhovoroch s dvoma členmi chatovacej skupiny na komunikačnej platforme Discord, s ktorými muž stovky stránok materiálov zdieľal. V skupine sa podľa denníka nachádzalo vyše 20 mužov a mladých chlapcov, ktorých spája „spoločná láska k zbraniam, vojenskému vybaveniu a Bohu“.
Platforma v stredu oznámila, že v tejto súvislosti spolupracuje s americkými orgánmi činnými v trestnom konaní. „Vzhľadom na to, že ide o aktívne vyšetrovanie, nemôžeme v tejto chvíli poskytnúť ďalšie komentáre,“ tvrdí Discord.