Čím desí umelá inteligencia. Zastavte jej vývoj, žiadajú samotní vynálezcovia

Po rokoch, keď sme sa zvykli sťažovať, že Silicon Valley nevymýšľa už nič nové než obmeny sociálnych sietí a mobilných aplikácií na zabíjanie času, sa zdá, že v Kalifornii kujú niečo nové. Také nové, že to vybudilo tisíce odborníkov napísať otvorený list vyzývajúci, aby sa vývoj tejto novinky pozastavil. Reč je o umelej inteligencii, artificial intelligence (AI).

Ilustračné foto: Profimedia.sk Ilustračné foto: Profimedia.sk

Pohyb spustilo vypustenie chatovacích programov, ktoré túto doposiaľ abstraktnú či do kulís sci-fi zasadzovanú technológiu sprístupnilo každému laikovi. Zrazu si možno názorne predstaviť praktické pôsobenie tohto výdobytku.

Začali prichádzať správy z ekonomického sveta. Podľa jednej štúdie až 80 percent Američanov pracuje v profesiách, pri ktorých aspoň jednu časť ich činnosti zvládne rýchlejšie umelá inteligencia AI. Napríklad u účtovníkov, PR špecialistov, tlmočníkov, matematikov a ďalších celkovo dvadsať percent pracujúcich to je až polovica ich práce. Najmenej zasiahnutí budú kuchári, mechanici motocyklov a obsluha zariadení na ťažbu ropy a plynu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.