Prihlásiť sa

Lengvarského usmernenie o zmene pohlavia nie je účinné, najlepšie by ho bolo zrušiť, tvrdí analýza ministerstva spravodlivosti

Prezidentka Zuzana Èaputová prijala doèasne povereného ministra zdravotníctva V. Lengvarského Na snímke dočasne poverený minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Martin Baumann

Štandardu sa podarilo získať internú analýzu ministerstva spravodlivosti, z ktorej vyplýva, že usmernenie uľahčujúce úradnú zmenu pohlavia nie je účinné. Analýza navyše konštatuje viaceré problémy s dokumentmi, ktoré uľahčujú tranzíciu, a preto ich odporúča úplne zrušiť.

Exminister Lengvarský deň pred svojím odvolaním podpísal dokument, ktorý výrazne uľahčuje úradnú zmenu pohlavia. LGBT aktivisti si preto mysleli, že svoj boj o zmenu pohlavia tým doviedli do úspešného konca.

Analýza ministerstva spravodlivosti, ktorú sa Štandardu podarilo získať, však ukazuje, že to tak nie je. Tento dokument konštatuje tri zásadné veci. Prvou je, že právna úprava, ktorá výrazne uľahčuje úradnú zmenu pohlavia, je síce platná, ale nie je účinná. Dôvodom je, že nebola zverejnená v oficiálnom vestníku ministerstva zdravotníctva, ale len na jeho webovej stránke. V praxi to znamená, že úradná zmena pohlavia sa nemôže riadiť podľa Lengvarského pravidiel.

Druhou zásadnou informáciou je, že odborníci ministerstva spravodlivosti navrhujú celé odborné usmernenie, ktoré uľahčuje úradnú zmenu pohlavia, zrušiť. Dôvodom sú odborné a procesné chyby pri jeho vytváraní.

Treťou zásadnou informáciou je, že ministerstvo zdravotníctva má pripravené nové odborné usmernenie, ktoré by chcelo uverejniť vo vestníku.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami