Čo je Matúšov efekt? Na úspech potrebuje človek talent, ale na slávu aj silu

Spoločná expozícia Jeana-Michela Basquiata a Andyho Warhola v Paríži.

Biblia je krutá kniha, zvlášť vo svojich sociologických analýzach. Aspoň takto, teda ako opis sociálnych neduhov, sa mnohokrát interpretuje výrok z evanjelia podľa Matúša: „Tomu, kto má, totiž bude dané a bude mať hojnosť, ale tomu, kto nemá, bude vzaté aj to, čo má.“ Inými slovami, bohatí bohatnú, chudobní chudobnejú.

Vraj sa to netýka zďaleka len peňazí: samovoľne sa rozhojňuje sláva, vzťahy a úspechy. Aj keby si chudobní na konexiách alebo výdobytkoch polepšovali, relatívne k rastúcemu náskoku tých silnejších, sú bez šance. A čo viac, rozhojňujúca logika platí aj v zlom. Čert vraj vykonáva potrebu na jednu hromadu…

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]