Testovanie: Menej ako percento pozitívnych

celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 na Sídlisku III v obci Malý Šariš Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 (Zdroj: TASR)

Nekonečné rady, státie v daždi. Aj tak niekde vyzeral prvý deň celoslovenského testovania.

Napriek výzvam premiéra, aby ľudia nechodili do odberových miest, kde sú veľké rady, sa väčšina záujemcov o test na COVID-19 dostavila už v sobotu.

Ten, kto chcel byť na rade prvý, musel si na niektoré odberové miesta poriadne privstať, inak ľudia čakali aj niekoľko hodín. Našlo sa pritom množstvo miest, kde sa nečakalo vôbec, podobne ako v druhý deň testovania.

Akciu Spoločná zodpovednosť odštartovali zdravotnícke tímy v spolupráci s dobrovoľníkmi a ozbrojenými silami poslednú októbrovú sobotu. V prvý deň testovania absolvovali antigénové testy 2 581 113 ľudí. Infekčných z toho bolo približne jedno percento, teda 25 850 ľudí. Tí musia zostať spolu s rodinami v desaťdňovej karanténe. Ani negatívni však nemôžu rátať s tým, že by si žili ako pred zavedením núdzového stavu.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na nedeľňajšej rannej tlačovke uviedol, že počet ľudí, ktorí sa prišli nechať otestovať hneď prvý deň, mu vyrazil dych. Označil to za dôkaz, že Slovensko ako štát aj ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje, a dodal, že výsledok bol už po sobote úspech.

Matovič: Prinútili sme vás prísť na test

V nedeľu, po prvom dni plošného testovania, ktoré neodporúčali kritici z radov Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), predseda vlády priznal, že k testovaniu ľudí prinútil. Argumentoval však tým, že vláda nechcela, aby sa na Slovensku stalo to, čo na jar v Taliansku, kde pri prvej vlne pandémie zomreli tisícky, najmä starších ľudí.

„Len kvôli tomu, čo sa stalo v Bergame, sme vás prinútili prísť na tento test. Ďakujem, že aj keď ste vedeli, že je to prinútene, tak ste prišli,“ poďakoval sa premiér ľuďom, ktorí sa na testoch zúčastnili. Ešte pred plošným testovaním pritom Matovič trval na tom, že ide o dobrovoľnú akciu, i keď prezidentka Zuzana Čaputová upozornila, že nejde o žiadnu dobrovoľnosť, keď vláda kládla podmienky tým, ktorí na testovanie prísť nechcú.

Tri premiérove prosby

Matovič dodal, že má aj napriek vysokej účasti a výsledkom plošného testovania na Slovákov ešte tri prosby týkajúce sa všetkých, aj tých, ktorým antigénové testy vyšli negatívne. Vyzval pritom na zodpovednosť ako pred testovaním a dodržiavanie opatrení prijatých počas núdzového stavu.

„Mám tri prosby: Aby pozitívne testovaní spoločne s rodinami zostali v karanténe. Druhé dôležité je, aby sme my ostatní negatívni žili, ako keby sme boli pozitívni a ako keby bol ktokoľvek okolo nás pozitívny. Tretia prosba je veľmi dôležitá. Tí, ktorí dostanete certifikát ako pozitívni, zavolajte všetkým svojim známym, príbuzným a povedzte im, že ste boli pozitívne testovaní. Byť pozitívne testovaný na COVID-19 nie je hanbou… Iní možno dnes ešte testom prejdú, ale v ďalších dňoch môže ten vírus v nich narastať,“ upozornil predseda vlády.

Antigénové testy použité pri akcii Spoločná zodpovednosť odhalili za prvý deň v testovanej populácii priemerne jedno percento pozitívnych ľudí, zatiaľ čo oveľa presnejšie laboratórne PCR testy, ktoré sa robia dennodenne, odhalia v skupine testovaných približne 10 až 15 percent ľudí pozitívnych na COVID-19. Aj po negatívnom antigénovom teste tak môže človek chodiť po ulici s novým koronavírusom v tele bez toho, aby o tom vedel, a časom môže nakaziť ostatných, čo svojimi slovami priznal aj samotný premiér.

Navzdory výzvam predsedu vlády už viacerí negatívne testovaní uviedli, že nadchádzajúci týždeň plánujú navštíviť rodiny. „Otestujem sa a konečne budem môcť ísť za rodičmi,“ uviedla učiteľka na prvom stupni základnej školy Mária z Dunajskej Lužnej.

Druhé SNP?

V nedeľu testovanie pokračovalo v oveľa voľnejšom tempe a na odberové miesta prišlo od rána citeľne menej ľudí. Nápor zo soboty opadol.

„Ak sa dostaneme nad tri milióny testovaných, budem to považovať za mimoriadne dobrý výsledok, 98 percent testovacích miest bolo pokrytých,“ povedal Jaroslav Naď na nedeľňajšej rannej tlačovke. Podľa ministra obrany k neotvoreniu niektorých odberných miest nedošlo preto, že by nebol dostatok materiálu alebo technického zabezpečenia. Vyskytlo sa aj niekoľko prípadov krádeží certifikátov, ktoré podľa Naďa už rieši polícia.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) prirovnal boj s pandémiou ochorenia COVID-19 k Slovenskému národnému povstaniu. „To, čoho ste súčasťou, je druhé Slovenské národné povstanie. Od roku 1945 sme nečelili takému silnému nepriateľovi,“ povedal Krajniak. „Povstať znamená niečo urobiť a to dokážu len silné a veľké národy,“ dodal s tým, že Slovensko na seba môže byť hrdé.

Odberné miesto plošného testovania Bernolákovo. Foto: Štandard

Napriek tomu, že premiér pred plošným testovaním vyzýval Slovákov, aby nechodili na preplnené miesta a počkali aj na druhý deň akcie, tak v sobotu sa na viacerých odberových staniciach stalo, že ľudia čakali aj tri hodiny. Takéto rady sa tvorili tiež pri takzvaných drive-in testovacích staniciach, kde sa vzorky odoberali ľuďom cez okno priamo z auta.

Odberné miesto plošného testovania Dunajská Lužná. Foto: Štandard

V Bratislave sa na niektorých odberových miestach tvorili niekoľkohodinové rady. Napríklad na Líščích Nivách stáli niektorí záujemcovia už o piatej ráno, len aby boli na rade prví. Testovanie sa pritom oficiálne začínalo až o siedmej.

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti tiež upozornila občanov, aby sa nepokúšali ísť na testovanie dvakrát, pretože tým porušujú zákon. Bezpečnostné zložky doteraz zaznamenali 24 prípadov, keď si ľudia išli svoj pozitívny výsledok z prvého dňa ešte preveriť na iné testovacie stredisko. „Polícia aktívne rieši uvedené prípady a konanie občanov vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ uviedla polícia na svojom facebookovom profile.

Celkovo však celorepublikové testovanie prebiehalo hladko. V nedeľu sa situácia upokojila a už žiadne odberové miesta nehlásili rady ani niekoľkohodinové zdržania ako v sobotu.

Dobré správy a solidarita

Pri testovaní sa prejavila medzi Slovákmi mimoriadna solidarita. Na sociálnych sieťach sa objavili mnohé ďakovné komentáre a statusy. Ľudia ocenili prístup tých, ktorí odbery zabezpečovali. Pomoc napríklad poskytla stránka Somvrade.sk. S jej pomocou sa mohli ľudia informovať o tom, kde sú dlhé rady na testovanie a kde sa, naopak, nečaká.

„Testovanie bolo v mojom okrsku i meste prekvapivo výborne zvládnuté, ľudia na odbernom mieste boli milí a snažili sa. Výborné bolo i to, že sme u nás mohli sledovať online miesta odberu, koľko je tam ľudí a či sa vytvárajú rady. Tak sme si mohli vybrať, kde je ich najmenej,“ uviedla pre Štandard riaditeľka Záhorského osvetového strediska zo Senice Ľubica.

„Rozdiel medzi sobotou a dneškom je ten, že včera sme museli všetko prichystať. Dnes je tiež podstatne menej ľudí, je to pokojnejšie. V sobotu doobeda čakali ľudia aj tri hodiny, kým sa dostali na rad, testy však už potom išli rýchlo. Dnes sa nečaká, ľudia chodia priebežne. Všetko ide ako na drážkach, napríklad som volal, že nemáme utierky, a do pol hodiny ich polícia priniesla,“ povedali nám v Karlovej Vsi.

Celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 v Devínskej Novej Vsi. Foto: TASR

Napriek miestami dlhému čakaniu na niektorých odberových miestach bolo plošné testovanie pre väčšinu ľudí bez komplikácií. Pre mnohých to navyše nebolo prvýkrát, čo boli na teste na COVID-19. „Pre mňa bezproblémové. Keďže som absolvoval test štvrtýkrát, nebolo mi to ani nijak dramaticky nepríjemné. Čakanie v rade aj na výsledok mi dokopy zabralo tak pol hodiny, čiže nič, čo by som nepredýchal,“ povedal študent Tomáš zo Žiliny na otázku, aké pre neho bolo testovanie.

Rovnako sme sa pýtali v radoch zdravotníkov. „Po organizačnej stránke bolo všetko výborne zvládnuté, mám dobrú skúsenosť. Ľudia viac chodili v sobotu, boli veľmi milí, nosili nám jedlo a ďakovali, bolo na nich vidieť, že sú tam dobrovoľne a chcú sa dať otesovať. V nedeľu prišli tí, ktorí zrejme nechceli dlho čakať alebo si to rozmysleli, boli však všeobecne menej ochotní,“ uviedla dobrovoľníčka Báška z odberného miesta Bošáca.

Na sociálnych sieťach sa už počas prvého dňa testovania hromadili vyjadrenia o tom, ako bezpečnostné zložky pomáhali občanom zo znevýhodnených skupín. V bratislavskom Starom Meste vzal policajt staršiu pani s chodítkom, ktorá čakala v rade, priamo na testy. V Nitre zase doniesol vojak tehotnej žene stoličku, dal jej svoju bundu, aby jej nebola zima a sám stál na daždi iba v tričku. Pekne sa k sebe správali aj ľudia, ktorí starých, hendikepovaných a rizikové skupiny púšťali automaticky pred seba.

Druhé kolo už nie

Odmietavý postoj k druhému kolu celoplošného testovania zaujala starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová. V tejto bratislavskej mestskej časti bolo z takmer 16 000 otestovaných len 40 pozitívnych. Kombinácia vysokého sobotného záujmu o testovanie s extrémne nízkym počtom osôb pozitívnych na COVID-19 preto podľa Čahojovej nastoľuje otázku, či má význam držať reštaurácie, kaviarne či fitnescentrá v Bratislave zatvorené.

Starostka bratislavskej mestskej časti chce v prípadne druhého kola testovania naplánovaného na druhý novembrový víkend (7. a 8. 11.) vypovedať nariadeniu poslušnosť. Premiér však už avizoval, že druhé kolo celoplošného testovania naplánované na druhý novembrový víkend (7. a 8. 11.) celkom určite bude.

„Nebudem zneužívať ochotu toľkých dobrých, dôverčivých ľudí ochotných pomáhať a vytiahnuť nás z každej žbrndy a nebudem ich už do tohto dobrodružstva zaťahovať. Uvažujem o vypovedaní poslušnosti takémuto nariadeniu, ale možno si to do večera rozmyslím,“ uviedla starostka bratislavskej mestskej časti Dana Čahojová vo videu na facebookovom profile Karlovej Vsi.

— Eva Struhárňanská, Tomáš Pilz


Ďalšie články