Zatiaľ posledné slovo k Trumpovi a Rusku

Celé vyšetrovanie údajných ruských kontaktov Donalda Trumpa sa zaradí do dejín po boku tých najznámejších novodobých škandálov americkej politiky, ako je zavraždenie prezidenta Kennedyho a Watergate. S atentátom na Kennedyho ich spája to, že zrejme aj po desiatkach rokov budú existovať rôzne okrajové prúdy, ktoré oficiálnej verzii neveria. S Watergate zase to, že sa tu jedna prezidentská kampaň pokúsila zdiskreditovať druhú pochybnými, takmer gangsterskými prostriedkami. A bola to kampaň Hillary Clintonovej.Donald Trump od začiatku kampane vyjadroval nápadne, pre mnohých nechutne, ústretový postoj k Rusku. Trumpovi sa v tom potvrdil inštinkt, že je tu veľká časť republikánskeho publika, ktorá bude v zásade pozitívne reagovať na čokoľvek, čo je opačné ako doterajší washingtonský konsenzus. Ale nezabudnime, že Trump sa vyjadroval kriticky k americkej politike voči Rusku, či vtedajšiemu Sovietskemu zväzu, konzistentne už od osemdesiatych rokov.To je však, nech už si o tom myslíme čokoľvek, niečo iné ako sa vedome spriahnuť s ruskými rozviedkami a štátnymi orgánmi. Čomu vďaka naratívu vytvorenému médiami dodnes zástupy ľudí v Amerike i vo svete na nejakej úrovni veria. Napriek tomu, že niekoľko vyšetrovaní presvedčivo dokázalo, že žiadne také sprisahanie neexistovalo. A dokonca, že opisy takého sprisahania šírené médiami sa zakladali na vyfabrikovaných materiáloch, často zámerne vytvorených. A ich kľúčové súčasti uviedli do pohybu kampaň Trumpovej súperky Hillary Clintonovej.

Vladimir Putin a Donald Trump na snímke z roku 2019. Foto: TASR/AP Vladimir Putin a Donald Trump na snímke z roku 2019. Foto: TASR/AP

Vyšetrovania Muellera a Horowitza

Prvé v rade bolo vyšetrovanie Roberta Muellera, ktoré sa uzatvorilo v roku 2019. Druhou bola v roku 2021 správa generálneho inšpektora ministerstva spravodlivosti Michaela Horowitza. Hoci sa týkala len čiastkového aspektu, zákonnosti sledovania dvoch spolupracovníkov Trumpovej kampane FBI, bola možno najdôležitejšia. Pretože Horowitza vymenoval do funkcie ešte Obama a o jeho nestrannosti ani kompetencii nikto nevyslovil žiadne pochybnosti. V Muellerovom tíme bolo totiž niekoľko vyšetrovateľov známych protitrumpovskými názormi a pri jeho vystúpení pred Kongresom sa ukázalo, že tento takmer osemdesiatročný veterán americkej byrokracie má už najlepšie roky za sebou.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.