Vašečkov zákon získal 93 hlasov. Liberáli boli proti, Heger sa nedokázal rozhodnúť

Parlament veľkou väčšinou hlasov podporil návrh poslanca Richarda Vašečku, ktorý dáva rodičom právo, aby vyslovili informovaný súhlas s výchovou a vzdelávaním v oblasti sexuálneho správania.

Richard Vašeèka Richard Vašečka. Foto: Jakub Kotian/ TASR

Zákon v prvom čítaní podporilo až 93 poslancov, za hlasovali takmer všetci poslanci OĽaNO (zdržali sa poslanci Horváthová a Šudík), všetci prítomní poslanci Smeru a Sme rodina, zákon podporili aj poslanci Republiky, ĽSNS, trojica okolo Tomáša Tarabu a Veronika Remišová.

Proti hlasovali všetci poslanci SaS (vrátane Ondreja Dostála z OKS), poslanec Valášek z PS či niektorí zo skupiny okolo Jána Budaja.

Zdržali sa poslanci Hlasu (vrátane Petra Pellegriniho a Erika Tomáša), zdržali sa aj poslanci Juraj Šeliga, Jana Žitňanská či Miroslav Kollár. Eduard Heger bol prítomný a nehlasoval.

Výpis hlasovania možno nájsť tu.

Zákon dáva rodičom právo na informovaný súhlas s výchovou a vzdelávaním v oblasti sexuálneho správania. Škola je povinná o takejto výchove rodičov informovať a ak by si rodičia takýto výklad neželali, zabezpečiť iný program pre deti v škole.

Parlament už včera podporil procedurálne hlasovanie, aby sa tento bod predsunul v hlasovaní na dnes.

https://standard.sk/357011/vaseckov-zakon-o-informovanom-suhlase-presiel-do-druheho-citania-pomoze-ochranit-ziakov-od-ideologickych-excesov/

Podrobnejše o zákone

Škola by podľa návrhu musela vopred informovať rodiča o plánovanej výchove a vzdelávaní v oblasti sexuálneho správania, a to najmä o obsahu, metodike a cieľoch výchovy, učiteľoch a prizvaných lektoroch a o edukačných publikáciách, ktoré majú byť použité. „Výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania poskytne škola dieťaťu alebo žiakovi len na základe vopred udeleného písomného informovaného súhlasu rodiča s touto výchovou a vzdelávaním,“ píše sa v návrhu novely. Ak rodič neudelí súhlas, škola by musela zabezpečiť pre žiaka náhradnú činnosť.

Vašečka deklaroval, že návrhom nechce zaviesť sexuálnu výchovu. „Na Slovensku máme predmet výchova k manželstvu a rodičovstvu, ktorá vedie deti k univerzálne platným hodnotám (manželstvo, rodina a rodičovstvo), ktoré majú oporu aj v Ústave SR a ku ktorým rozhodne treba deti viesť aj v budúcnosti,“ uviedol v dôvodovej správe. „Problém nastáva práve vtedy, keď učitelia či prizvaní lektori opúšťajú rámec výchovy k hodnotám manželstva a rodičovstva a o ľudskej sexualite informujú odtrhnuto od týchto hodnôt a neraz aj spôsobom, ktorý tieto hodnoty spochybňuje. Práve tomu treba predchádzať,“ zdôraznil. Škola by teda musela informovať o oblasti, ktorá zahŕňa poznatky, postoje a etické hodnoty v oblasti sexuality, ku ktorým chce škola deti viesť, i význam sexuality v živote človeka, bez ohľadu na to, v akom predmete sa takáto výchova a vzdelávanie nachádza.

Rodič by zároveň získal právo požiadať školu, aby dieťa absolvovalo výchovu a vzdelávanie aj v inej oblasti, ktorú rodič považuje za dôležitú z hľadiska jeho filozofického a náboženského presvedčenia, a to na základe jeho predchádzajúceho písomného informovaného súhlasu.

Škola by musela po novom rešpektovať právo rodičov na zabezpečenie výchovy a vzdelávania v zhode s ich vlastným náboženským a filozofickým presvedčením. Zákonom chce Vašečka tiež upraviť všeobecné právo rodiča, aby ho škola na požiadanie informovala o obsahu, metodike, cieľoch výchovy a vzdelávania a základné informácie o učiteľoch a prizvaných osôb, ktoré majú dieťa vzdelávať, a to o oblasti, ktorú rodič určí, alebo aj o výchove a vzdelaní v celom rozsahu.

Novela by v prípade definitívneho schválenia mohla byť účinná od 1. septembra 2023.

(tasr, fed)