Prihlásiť sa

Zomrel emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč

ss Alojz Tkáč. Foto: Facebook

Vo veku 89 rokov zomrel v utorok emeritný košický arcibiskup Alojz Tkáč. Potvrdil to hovorca Košickej arcidiecézy Jaroslav Fabian.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober s Tkáčom spolupracoval približne 20 rokov. Pripomenul, že posledné roky jeho života boli poznačené chorobou. Zomrel v utorok skoro ráno. „Záležalo mu na tom, aby sa diecéza obnovila vo všetkých svojich štruktúrach, čo sa mu aj podarilo,“ povedal s tým, že okrem iného požehnal viac ako 100 nových kostolov a stál aj za obnovením kňazského seminára. „Mal dobrú povahu. Bol príjemný, spoločenský, skromný. Vždy nám pripomínal, aby sme boli striedmi vo všetkom,“ dodal.

Dekan a farár Farnosti svätej Alžbety v Košiciach Allan Tomáš doplnil, že Tkáč mal veľkú sebadisciplínu, no na druhej strane mal otvorené srdce pre kňazov aj pre veriacich. „Bol skutočne človekom, o ktorom možno povedať, že bol svedkom viery,“ dodal s tým, že ho vnímali aj ako veľký vzor.

Tkáč sa narodil 2. marca 1934 v Ohradzanoch v okrese Humenné. Po maturite študoval v Bratislave, kde 25. júna 1961 prijal z rúk biskupa Ambróza Lazíka kňazskú vysviacku. „V rokoch 1961 – 1963 pôsobil ako kaplán v Zborove. Po absolvovaní dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil od roku 1964 do 1975 ako archivár na Biskupskom úrade v Košiciach,“ uvádza Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) na svojej webovej stránke.

Tkáč bol za komunizmu prenasledovaný. V roku 1975 mu bol odobratý štátny súhlas na vykonávanie kňazského povolania a až do roku 1983 pracoval ako vodič električky a lesný robotník. Následne bol správcom farnosti Červenica.

Biskupskú vysviacku mal v marci 1990 v Košiciach. Za košického arcibiskupa-metropolitu bol vymenovaný o päť rokov neskôr. „Pálium mu odovzdal dnes už svätý Ján Pavol II.“, dodáva TK KBS.

Tkáč bol emeritným biskupom od roku 2010.

Posledná rozlúčka so zosnulým Tkáčom bude v utorok 30. mája o 10.30 h v Dóme sv. Alžbety. Na pohrebných obradoch sa podľa Fabiana bude môcť zúčastniť aj široká verejnosť. Pred katedrálou bude tiež veľkoplošná obrazovka. „Kondolenčná kniha bude v katedrále od stredy (24. 5.). Rakva s pozostatkami bude k poslednej úcte vystavená v pondelok (29. 5.) od 10.00 h,“ dodal Fabian.

(tasr)