„Bu, bu, bu, Fico zruší priamu voľbu prezidenta“

Igor Matovič a Zuzana Čaputová. Foto: TASR/Martin Baumann

Historka o tom, ako Fico zruší priamu voľbu prezidenta ukazuje, že ohrozením demokracie nemusí byť len predseda Smeru, ale aj niektorí jeho oponenti.

Tak sme sa cez víkend dozvedeli, že demokraciu už musíme zachraňovať aj preto, aby Robert Fico po voľbách nemohol zrušiť priamu voľbu prezidenta a nevyšachoval tak z hry Zuzanu Čaputovú. A aby toho nebolo málo, súčasťou celého tohto diabolského plánu je, že prezidentom sa stane sám Fico, ktorý následne udelí amnestiu ľuďom typu Kočner, Bödör či Baštrnák.

Ten príbeh je príznačný pre aktuálnu spoločenskú atmosféru na Slovensku. Začal sa vo štvrtok večer v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava, kde sa konala debata Denníka N s alarmistickým názvom – Ako zachrániť demokraciu. Diskutovali matadori tohto športu: Martin Šimečka, Marián Leško a Michal Vašečka. Tí po celý čas videli ohrozenie demokracie takmer všade s výnimkou Progresívneho Slovenska. Martin Šimečka dokonca hovoril o tom, že voliči KDH sú vlastne ľudáci, teda ďalší v rade fašistov, z ktorých už mnohých počas svojej bohatej kariéry bojovníka proti zlu odhalil.

Krátko pred záverom prišiel zlatý klinec programu. Marián Leško vytiahol informáciu, ktorá mala dať údajnému boju za demokraciu nový náboj. „Tamtamy bijú a už je známe, čo by pri rýchlej zmene s ústavnou väčšinou ten nedemokratický tábor naplánoval ako prvé. Zruší priame prezidentské voľby a budeme voliť prezidenta v parlamente.“

Korunu tomu dal Šimečka, ktorý svojho kolegu doplnil: „Keď si, Maroš, hovoril ten katastrofický scenár, čo by sa stalo, keby zrušili priamu voľbu prezidenta, čím by vyšachovali prezidentku Čaputovú, aby nemohla kandidovať, nespomenul si, že kandidátom na prezidenta bude Robert Fico. Potom prepustí všetkých. Kočner, aj keby odsúdený na doživotie, má šancu.“

V sobotu vyšiel v Denníku N prepis tejto debaty s názvom: „Leško, Šimečka, Vašečka: Už sa hovorí, že ako prvú zrušia priamu voľbu prezidenta.“

Následne sa témy chytili politici. Tí zo strany Demokrati zrejme už mali avízo, že Matovič tému vytiahne v politických debatách, ktoré sa začínajú na obed, preto v nedeľu dopoludnia zvolali priamo pred sídlo prezidentky tlačovku s názvom „Prezidentský palác patrí ľuďom!“ Na nej zopakovali klebety, ktoré už povedali Leško so Šimečkom.

(viac…)
Michal Čop

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]