Prihlásiť sa

Prečo „pravý komunizmus“ nikdy neexistoval a nabudúce to určite vyjde

Janka Michailidu. Foto: FB/Janka Michailidu Janka Michailidu. Foto: FB/Janka Michailidu

Počas uplynulého víkendu zažili českí Piráti zúrivú vnútrostranícku šarvátku. Členka strany, vedúca medzirezortného tímu Návykové správanie a členka Rady vlády pre koordináciu politiky v oblasti závislostí Janka Michailidu sa zúčastnila akcie Dni antikapitalizmu 2023. Organizuje ju marxisticky orientovaná Nadácia Rosy Luxemburgovej v spolupráci so Socialistickou solidaritou.

Jej účasť na akcii odsúdil pirátsky predseda Ivan Bartoš. „Nechcem Janke Michailidu nič podsúvať, ale mala by sa (napriek tomu, že stále verím, že významnú časť v jej úvahách hrá trochu hlúpa a prvoplánová provokácia) zamyslieť a prehodnotiť svoje fungovanie vo verejnom priestore,“ napísal.

Do následnej hádky sa zapojil takmer celý český Twitter, niektoré známe postavy na neočakávaných stranách. Napríklad europoslanec ODS Jan Zahradil sa pirátky zastal. „Michailidu je z nich jediná, kto za niečo stojí. Nemá aspoň gumové názory a rozumie liečivám a psychotropným látkam. A byť ľavičiar nie je žiadne znamenie. Tento predpotopný antikomunizmus, s komunistickým lampasákom na Hrade, je už smiešny,“ tweetoval.

To pre zmenu vyvolalo debatu, či Česi trpia prílišným primitívnym antikomunizmom. Tú zavŕšil Jan Čulík, akademik na Glasgowskej univerzite a šéfredaktor webu Britské listy. Ten napísal Matejovi Hlavatému, starostovi obce Tětín, ktorý celú akciu kritizoval: „Komunizmus v ČSSR bol pravicový režim, vy hlupák.“

Na výzvu, aby predložil nejaké argumenty a len ľuďom nenadával, Čulík reagoval: „Nie, pretože je to jasné každému, kto ten režim zažil.“ Na výhrady, že politiku znárodňovania, centrálne riadeného hospodárstva, stanovovania cien a platov nemožno v žiadnom prípade považovať za pravicovú, Čulík kritikom odpovedal, „či ten komunizmus zažili, alebo len tak trepete? Pekne je vidieť, ako ste zblbnutí, keď všetko marxisticky redukujete iba na ekonomické vzťahy“.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami