Heger chce hrať s cudzími kartami. Nazýva sa to švindľovanie

Eduard Heger. Foto: Facebook

Mánia vytvárať z neúspešných malých strán väčšie zoskupenia či nové strany je pre pluralitný, demokratický systém škodlivá. Ide svojím spôsobom o švindľovanie. Píše Marek Maďarič.

Predseda parlamentu Boris Kollár oznámil, že s vyhlásením volieb počká na posledný možný termín. Ako dôvod uviedol svoju volebnú floskulu o tom, že oni sú normálni (on a jeho Sme rodina) a že teda chce dať stranám čo najväčší priestor na to, aby ešte mohli meniť názvy a spájať sa. Politické strany sa, samozrejme, môžu spájať aj meniť názvy – ráno Spolu, na obed Modrá koalícia, večer Demokrati. V každom prípade, kvantita a kvalita, ako tiež charakter a účel týchto „zjednocujúcich“ procesov na Slovensku majú veľmi ďaleko od normálnosti.

Hlavný účel spájania strán je jasný a väčšinou skryto individuálny – dostať sa opäť do parlamentu. A nezáleží na tom v akom drese, len byť tam znovu a pri troche šťastia možno aj vo vláde. Tieto prevažne osobné ciele sa však pred verejnosťou prekrývajú vznešenými rečami o čomsi všeobecne užitočnom – vraj ide o to, aby neprepadli hlasy v prospech iných, nehodných strán.

Ak by sme aj verili, že v prvom rade ide ohrozeným politikom o ten druhý, takpovediac celospoločenský záujem, aj tak sme svedkami javu a jeho dôsledku, že našu politickú scénu čoraz viac tvoria ad hoc nesúrodé zoskupenia a ideovo nevyprofilované stranícke mačkopsy. A to nie je ani zďaleka normálne.

My však napriek tomu máme tendenciu nielen robiť zo spájania malých strán hlavnú agendu predvolebného zápasu, ale velebiť ho priam ako záslužný a štátnický akt. A pokojne by sme pritom mohli parafrázovať niekdajšie socialistické heslo – ani hlas nazmar. Mať popri tom jasný ideový program, svojich vlastných členov a kandidátov a môcť teda zastupovať záujmy konkrétnych voličských skupín, to je už pomaly prežitok.

Povrchný pozorovateľ by mohol namietnuť, že bazírujem na nedôležitých maličkostiach, veď podstatné je, či mačka chytá myši, a nie to, akej je farby. Aj tak je však rozdiel medzi klasickými a „pospájanými“ stranami závratný. Zoberme si ako príklad na porovnanie KDH a Demokratov; už len preto, že práve túto dvojicu donedávna tlačili do spojenia záchrancovia demokracie.

(viac…)
Marek Maďarič

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]