Prihlásiť sa

Ukrajinská rozviedka: Chceme zabiť Putina

Foto: TASR/AP Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ukrajina sa slovami zástupcu šéfa tamojšej rozviedky priznala k snahe zavraždiť kľúčových predstaviteľov Ruska vrátane prezidenta Vladimira Putina, ku ktorému sú údajne čoraz bližšie. Moskva reagovala slovami, že Ukrajina je teroristický režim a že invázia na jej územie je oprávnená a nutná.

Ruský prezident Vladimir Putin sa nachádza na čele zoznamu ľudí, ktorých chce Ukrajina zabiť. Otvorene to skonštatoval zástupca šéfa tamojšej rozviedky Vadym Skibickyj v rozhovore pre nemecký denník Die Welt, ktorý bol zverejnený v stredu.

Kyjev chce podľa Skibického Putina odstrániť, pretože šéf Kremľa „koordinuje všetko, čo sa deje, a o všetkom rozhoduje“. „Putin si všíma, že sa k nemu dostávame bližšie a bližšie, ale možno sa bojí aj toho, že ho zavraždia jeho vlastní ľudia,“ vyhlásil tiež Skibickyj.

Vysokopostavený muž tajných služieb však pri Putinovi skončiť nechce. Vymenoval, že na zozname cieľov sa nachádza aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin, ruský minister obrany Sergej Šojgu, náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov a veliteľ síl nasadených na Ukrajine Sergej Surovikin.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na Skibického vyhlásenia označil susednú Ukrajinu za „teroristický režim“ s „teroristickými cieľmi“. Podľa štátnej agentúry TASS tiež nadviazal vyhlásením, že ruská „špeciálna vojenská operácia“ je nadmieru oprávnená a viac než nutná.

V úvodných fázach vojny rezonovala aj otázka fyzickej likvidácie ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Putin však na začiatku ruskej invázie údajne sľúbil vtedajšiemu izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi, že Zelenského zabiť nedá.

„Opýtal som sa (Putina) … ‚Máte v pláne zabiť Zelenského?‘ On odpovedal: ‚Zelenského nezabijem.‘ Potom som mu povedal: ‚Rozumiem tomu tak, že mi dávate slovo, že Zelenského nezabijete.‘ On (Putin) povedal: ‚Nemám v úmysle zabiť Zelenského.‘,“ uviedol Bennett vo februári tohto roka.


Tomáš Dugovič