Prihlásiť sa

Sú travestiti dobrí manželia?

Ilustračné foto: Profimedia.sk Ilustračné foto: Profimedia.sk

Človek chvíľu nedáva pozor, a už sa spoločenská debata stáča novým smerom. Tentokrát sa teda diskutuje o tom, či je normálne, aby muž nosil ženské šaty, respektíve, aby sa prezliekal za ženu. Otázka vyvstala ako vedľajší produkt z rozvodového konania jednej českej celebritnej dvojice.

Pre väčšinu verejnosti sa tak stalo prekvapivo v zdôvodnení návrhu cirkevného (!) rozvodu, ako by to cirkev potrebovala vedieť. Lenže tu ide o dva pohľady na manželstvo: a ten starší, cirkevný, potrebuje nejakú silnejšiu muníciu než len obvyklé, že „sa naše cesty rozišli, ale zostaneme priateľmi“. Kvôli tomu, že nás to raz prestane baviť, sa naozaj pred Bohom „kým nás smrť…“ nesľubuje. Ale záľuba v podprsenke na mužskej hrudi, to je síce určite každého vec, ale keď to tak uvážime, tak to tiež môže byť celkom slušná komplikácia v predstave, ako má také normálne manželstvo vyzerať.

Zaiste do toho cudziemu človeku vôbec nič nie je. Dajme tomu, že predsa len má ten cudzí človek ľahký sklon zapojiť sa do debaty, čo to znamená, keď muž začne nosiť sukne. Teda sukne zaiste nech si nosí kdekto. Pokojne aj pávie perá alebo strieborné črievičky s tými najvyššími podpätkami. Je fakt, že v rôznych kultúrach čosi ako sukne nie sú vôbec atribútom ženstva, rovnako ako nohavice mužstva.

Dejiny ľudského obliekania sú bláznivé a plné podivností, muži nosili aj v civilizovanej Európe bizarné veci, napríklad také alonžové parochne alebo renesančné podväzky boli dosť výstredné a rozhodne nešlo o prejav striedmosti. Muži sú úplne rovnako márniví ako ženy, možno ešte viac, pretože ich k tomu nikto nenúti. Výstrednosť mužského oblečenia však nemusela byť vôbec spojená s tým, že sa chce cítiť ako žena: keď sa napríklad bojovníci do boja líčili (napríklad Napoleon), bolo to preto, aby viac vynikli ich mužské črty, alebo jednoducho preto, že taká vec ako boj za to stojí.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami